Obsah z černých kontejnerů a popelnic končí na skládce. Ukládání směsného odpadu je každým rokem dražší, proto je nutné jeho množství snižovat na minimum. Toho lze docílit dodržováním tří známých pravidel: předcházet vzniku odpadu, opětovně využívat věci, třídit a recyklovat vše, co se dá.
V dnešním článku se zaměříme na předcházení vzniku odpadů. Předcházet vzniku odpadu znamená konat tak, že odpad vůbec nevzniká nebo že ho vzniká méně. Dobrým příkladem nám může být kompostování, při kterém se ničeho nezbavujeme, ale naopak využíváme biologický materiál v místě vzniku a tím odpadá jeho nákladná přeprava do kompostárny.
Město požádalo Ústecký kraj o dotaci na pořízení 50 ks domácích kompostérů o objemu 900 litrů. Pokud dotaci získáme (rozhodnuto bude snad do konce června), bude následovat schvalování smlouvy o poskytnutí dotace v radě města, výběrové řízení na dodavatele kompostérů včetně jejich dodání. Dle předběžného harmonogramu se předpokládá, že vydávání kompostérů by mohlo probíhat přibližně od ledna do března roku 2025.
Máte-li zájem o domácí kompostér, předejte svou žádost s kontaktními údaji (jméno, příjmení, adresa bydliště, adresa umístění kompostéru, telefon, e-mail) osobně do podatelny městského úřadu nebo prostřednictvím elektronické pošty na e-mail: odp@mujilove.cz. Bližší informace získáte na Odboru správy majetku a životního prostředí MÚ Jílové, tel. 412 557 727, 771 274 679. Na základě obdržených žádostí bude sestaven předběžný pořadník zájemců. Přidělování kompostérů bude realizované pouze při získání dotace od Ústeckého kraje. Upřednostněni budou občané, kteří nemají od města ve výpůjčce prozatím žádný kompostér.
Příklady jednoduchého předcházení vzniku odpadů:
Vyplatí se nakupovat s rozmyslem. Pokud nakupujeme věci v obalech, nebo které nespotřebujeme či nepotřebujeme, roste nejen množství odpadu, ale také náklady na jeho likvidaci. Proto je dobré si uvědomit, že platí pravidlo, čím méně toho kupujeme, tím více šetříme nejen peníze, ale také životní prostředí.