Vyhledat

Přehled událostí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4
Zájemci o domácí kompostér mohou podat žádost
5
Zkouška sirén 5.6.2024 ve 12:00 hod.
6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24
Oznámení o konání valné hromady Honebního společenstva Jílové
25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Služby > Nakládání s odpady > Předcházení vzniku odpadů - nabídka kompostérů

Předcházení vzniku odpadů - nabídka kompostérůDatum konání:
28.5.2024

Obsah z černých kontejnerů a popelnic končí na skládce. Ukládání směsného odpadu je každým rokem dražší, proto je nutné jeho množství snižovat na minimum. Toho lze docílit dodržováním tří známých pravidel: předcházet vzniku odpadu, opětovně využívat věci, třídit a recyklovat vše, co se dá.

 

V dnešním článku se zaměříme na předcházení vzniku odpadů. Předcházet vzniku odpadu znamená konat tak, že odpad vůbec nevzniká nebo že ho vzniká méně. Dobrým příkladem nám může být kompostování, při kterém se ničeho nezbavujeme, ale naopak využíváme biologický materiál v místě vzniku a tím odpadá jeho nákladná přeprava do kompostárny.

 

Město požádalo Ústecký kraj o dotaci na pořízení 50 ks domácích kompostérů o objemu 900 litrů. Pokud dotaci získáme (rozhodnuto bude snad do konce června), bude následovat schvalování smlouvy o poskytnutí dotace v radě města, výběrové řízení na dodavatele kompostérů včetně jejich dodání. Dle předběžného harmonogramu se předpokládá, že vydávání kompostérů by mohlo probíhat přibližně od ledna do března roku 2025.

 

Máte-li zájem o domácí kompostér, předejte svou žádost s kontaktními údaji (jméno, příjmení, adresa bydliště, adresa umístění kompostéru, telefon, e-mail) osobně do podatelny městského úřadu nebo prostřednictvím elektronické pošty na e-mail: odp@mujilove.cz. Bližší informace získáte na Odboru správy majetku a životního prostředí MÚ Jílové, tel. 412 557 727, 771 274 679. Na základě obdržených žádostí bude sestaven předběžný pořadník zájemců. Přidělování kompostérů bude realizované pouze při získání dotace od Ústeckého kraje. Upřednostněni budou občané, kteří nemají od města ve výpůjčce prozatím žádný kompostér.

 

Příklady jednoduchého předcházení vzniku odpadů:

 • do obchodu nosit vlastní tašky či sáčky, nepoužívat jednorázové (nezáleží na materiálu, rozhodující je, zda je lze používat opakovaně),
 • kupovat jen to, co opravdu potřebuji, nenechat se ovlivnit reklamou,
 • zvažovat při výběru zboží přiměřenost a velikost balení,
 • používat náhradní náplně a koncentráty,
 • neplýtvat jídlem: kupovat jen to, co spotřebuji, potraviny správně skladovat, přebytky zavařovat, zamrazit, sušit,
 • pít vodu z vodovodu, nekupovat v PET lahvích,
 • přinést si svoje nádoby při koupi jídla s sebou,
 • z bioodpadu vytvářet kompost a ten následně využít na svých pozemcích,
 • používat nabíjecí baterie místo jednorázových,
 • bránit se tištěné reklamě umístěním nápisu „Nevhazujte reklamu, prosím“ na poštovní schránku,
 • nefunkční věci nechat opravit, pokud je to možné,
 • darovat, prodat, vyměňovat věci, které již nepotřebuji.

 

Vyplatí se nakupovat s rozmyslem. Pokud nakupujeme věci v obalech, nebo které nespotřebujeme či nepotřebujeme, roste nejen množství odpadu, ale také náklady na jeho likvidaci. Proto je dobré si uvědomit, že platí pravidlo, čím méně toho kupujeme, tím více šetříme nejen peníze, ale také životní prostředí.