Každý z nás se zbavuje doma věcí, které již nepotřebuje, zcela automaticky hozením do odpadkového koše a následně odnesením denní „porce“ tohoto odpadu do sběrné nádoby (popelnice, kontejner) před domem a vytříděný odpad do speciálních pytlů (papír, plast, tetrapak) nebo do nejbližších nádob na tříděný odpad (papír, sklo, plast). Co se dále děje s tímto odpadem?
Odpad, který vytřídíte ve svých domácnostech v rodinných domech (papír, plast, tetrapaky), odložíte do speciálních pytlů. Tyto pytle odložíte před stanoveným svozovým dnem na stanoviště sběrné nádoby (tj. popelnice) na směsný komunální odpad, odkud jej odveze svozová firma. Odpad, který vytřídíte ve svých domácnostech v panelových domech (papír, plast, sklo), odnesete do sběrných nádob na tříděný (separovaný) odpad. Tyto nádoby jsou barevně odlišeny (modrá – papír, žlutá – plast, zelená – sklo).
V Jílovém zajišťují svoz tříděného odpadu Technické služby Děčín a.s. Papír je odvezen do Kovošrotu Group CZ, a.s.. Plasty a PET láhve se v areálu technických služeb vytřídí a jsou odváženy k dalšímu zpracování. Sklo se překládá do velkých přepravních kontejnerů a je odváženo k dalšímu zpracování. Tetrapaky (nápojové kartony) se odváží do papíren k dalšímu zpracování.
Stále více měst (i město Jílové) je zapojeno v systému EKO-KOM, který byl založen výrobci obalů a balených výrobků roku 1997. Princip systému je jednoduchý. Akciová společnost EKO-KOM vybírá čtvrtletně od výrobců, dovozců a plničů obalů poplatky za uvedení obalu na trh. Utržené peníze systém přerozdělí ve formě odměn obcím, a to přesně podle množství odpadu, které jejich obyvatelé vytřídí. Třídit odpad se tedy vyplácí.
Společnost EKO-KOM zpracovala studii "Posuzování vlivu sběru a recyklace využitelných komunálních odpadů včetně obalové složky na životní prostředí", na základě které každý rok získáváme osvědčení o úspoře emisí.
www.ekokom.cz
www.jaktridit.cz
Papír je tradiční surovina vhodná k recyklaci. Celulózové vlákno v něm obsažené se v papírnách přidává do směsi na výrobu nového papíru. Výrobky z recyklovaného papíru jsou např. sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír, apod.
Sklo lze používat prakticky do nekonečna. Z vytříděného a rozdrceného skla se nejčastěji vyrábějí láhve na minerálky a pivo. Recyklací skla se dá ušetřit přes devadesát procent energie oproti výrobě z přírodních zdrojů, jejichž těžba narušuje krajinu.
Stoupající životní úroveň přináší i větší množství obalů z plastů. V přírodě jsou tyto materiály těžko odbouratelné, jejich rozklad na skládkách trvá mnoho desítek let, proto je nutné je třídit a dále využívat.
Mléčné výrobky, džusy, víno apod. v nápojových kartonech, kterým většinou říkáme „krabice“, se staly běžnou součástí našich nákupů. Někteří z nás oceňují snadnou skladovatelnost tohoto obalu, jiní to, že nápoje a tekuté potraviny mají delší trvanlivost, takže nemusí tak často na nákup.
Železné kovy, neželezné kovy i barevné kovy lze zdarma odevzdat ve sběrném místě odpadů (Modrá 107, ul. Nábřeží, Jílové). K 30.6. 2020 ukončila společnost KOVOŠROT GROUP CZ v Jílovém provoz výkupny. Od 1. 7. 2020 je možné ve sběrném místě kovy bezúplatně odevzdat, již se nevykupují.
Bioodpad je cenná složka komunálního odpadu, ze které je možné při správném zacházení získat kvalitní, dobře využitelný kompost.
Směsný komunální odpad je složka odpadu vzniklá po vytřídění papíru, plastu, skla, tetrapaků, kovů, nebezpečného odpadu, objemného odpadu aj. Zbývající odpad patří do sběrných nádob na směsný komunální odpad (tj.
Mezi přenosné baterie patří suché baterie nebo akumulátory – tj. knoflíkové články, mikrotužkové a tužkové baterie, malé i velké monočlánky, ploché baterie, akumulátory do mobilních telefonů, notebooků nebo ručního nářadí. V Jílovém sběr přenosných baterií zajišťuje společnost Ecobat s.r.o.
Jedná se o elektrická a elektronická zařízení, tj. veškeré použité výrobky, k jejichž funkčnosti musel být použit elektrický zdroj.
Objemný odpad je odpad, který se svým rozměrem nevejde do klasické popelnice či kontejneru. Mezi objemný odpad patří nábytek, matrace, koberce, linolea, textilie, boty, lyže, sáňky, boby, dveře, WC, umyvadla, plastové vany apod.
Ve spolupráci s firmou KOUTECKÝ s.r.o. Duchcov byly ve městě rozmístěny dva speciální kontejnery na textil a obuv.
Oddělený sběr jedlých tuků je důležitý z hlediska ochrany kanalizační sítě, neboť tuk v potrubí tuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání. Jedlé oleje a tuky ze smažení, fritování apod. proto nevylévejte do kuchyňských dřezů, ani do záchodových mís.
Nebezpečný odpad je odpad uvedený v Seznamu nebezpečných odpadů uvedeném ve Vyhlášce MŽP č. 381/2001Sb., v platném znění, a jakýkoliv jiný odpad vykazující jednu nebo více nebezpečných vlastností např.
Dle současné legislativy musejí výrobci zřídit místa zpětného odběru starých pneumatik, která musejí být stejně dostupná jako místa prodeje pneumatik a zpětný odběr musí probíhat bez nároku na úplatu, tedy zdarma a to bez vázanosti na koupi nové pneumatiky či jiné služby.
Stavební odpad vzniká při různých úpravách a opravách bytu či rodinného domu. Stavební odpad (stavební suť, zemina, kamení, asfaltová lepenka, eternit) nepatří do běžných nádob, ale je možné tento odpad uložit do velkokapacitního kontejneru umístěného ve sběrném místě (Modrá 107, ul.
Ve městě je několik autovraků, které je potřeba odstranit v souladu se zákonem. Z nepojízdných aut může vytékat olej a další chemikálie, které mohou ničit půdu a prosakovat do spodních vod, čemuž je třeba předejít.