Možná se vám zdá, že odpadkový koš, který vynášíte párkrát do týdne, není až tak velký. Pokud ovšem stejné množství odpadu vyhazují denně všichni, končí na skládkách a ve spalovnách zbytečně miliony tun odpadu. Naštěstí je proti tomu docela snadná pomoc. Jeho množství lze srazit na minimum využitím několika nenáročných tipů. Ty se dají shrnout do tří známých pravidel: předcházet vzniku odpadu, využívat věci až do konce, třídit a recyklovat vše, co se dá.
Třídění odpadů jsme se věnovali v minulém čísle Jílovské sovy, nyní se zaměříme na předcházení vzniku odpadů. Předcházet vzniku odpadu znamená konat tak, že odpad nevzniká nebo že ho vzniká méně. Mezi předcházení vzniku patří i kroky, které omezují nebezpečnost vznikajícího odpadu či jeho dopady na životní prostředí a lidské zdraví.
Je několik cest, jak produkovat odpadu méně. Zaprvé je to redukce odpadu, zadruhé lze množství odpadu snížit tím, že některé produkty používáme déle (opětovné použití, půjčování, prodloužení životnosti) a za předcházení vzniku se považuje i domácí a komunitní kompostování, neboť v tomto případě se ničeho nezbavujeme (neboli odpad nevzniká, odpadá jeho přeprava).
Příklady, jak jednoduše předcházet vzniku odpadů:
Odpadová rovnice zní: „MÉNĚ JE VÍCE“. Vyplatí se nakupovat s rozmyslem. Pokud nakupujeme věci v obalech, případně které nespotřebujeme, roste nejen množství odpadu, který musíme likvidovat, ale také související náklady. Proto je dobré si uvědomit, že platí pravidlo, čím méně toho kupujeme, tím více šetříme nejen peníze, ale také životní prostředí.