Vyhledat

Přehled událostí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17
Zájemci o domácí kompostér mohou podat žádost
18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Město Jílové > Hasiči (JSDHO) > Hasiči v Jílovém mají dva nové přístroje. Oba zachraňují životy

Hasiči v Jílovém mají dva nové přístroje. Oba zachraňují životyDatum konání:
14.4.2023

Jílové - Jednotka dobrovolných hasičů z Jílového má dva zcela nové přístroje. První z nich je Saturn Oxy, který je určený ke krátkodobému podávání kyslíku při zástavě dechu nebo při poruchách dýchání. Druhý zakoupený přístroj je snadno použitelný poloautomatický externí defibrilátor (AED). Přístroje byly pořízeny v celkové hodnotě 86 152,00,- Kč, Z toho: Pořízení Resuscitační kyslíkový přístroj SATURN OXY 22 385,00,- Kč, a AED v hodnotě 63 767,00,- Kč.

Hlavním zdrojem pro financování daných prostředků byla (s celkovou výši podpory 80.000), veřejná sbírka DONIO (finanční dar pro dobrovolné hasiče v souvislosti s požárem v NP České Švýcarsko "Hřensko" na přelomu července a srpna 2022). Zbytek finančních prostředků (6 152,0 tis. Kč) byl hrazen z rozpočtu města Jílové.

SATURN OXY je jednoduchý přístroj, určený ke krátkodobému podávání kyslíku při zástavě dechu nebo při poruchách dýchání. Přístroj je vhodný zvláště pro zdravotní, hasičskou, báňskou a vodní záchranou službu, nemocnice, praktické lékaře, potápěče a další osoby, které vyžadují okamžitou dodávku mediciálního kyslíku. Pro použití v náročných terénních podmínkách je přístroj dodáván v masivním vodotěsném kufru. Základem přístroje SATURN OXY je plicní automatika, která je připojená na tlakovou kyslíkovou láhev o objemu 2l. Základní vybavení přístroje je možno doplnit o další příslušenství podle požadavků uživatele.

POUŽITÍ PŘÍSTROJE:

k umělé ventilaci plic (umělému dýchání) při zástavě dechu.
k umělé ventilaci plic při resuscitaci při zástavě oběhu.
k podpůrnému dýchání, prohlubováním spontánních dechů raněného nebo nemocného.
k inhalaci kyslíku, při dostatečném dýchání raněného nebo nemocného.

AUTOMATIZOVANÝ EXTERNÍ DEFIBRILÁTOR LIFEPAK 1000 je odolný, snadno použitelný poloautomatický externí defibrilátor (AED) od předního výrobce v oboru defibrilačních technologií. Jedná se o dostatečně výkonný a přizpůsobivý defibrilátor pro profesionální záchranáře, který je ale zároveň navržen tak, aby byl schopný ho obsloužit i první svědek události (osoba bez zdravotnického vzdělání) a to díky hlasové a obrazové nápovědě, která vede krok po kroku zachránce k provedení defibrilačního výboje. K provedení defibrilačního výboje, který může zachránit život, jsou nutné pouze 3 úkony. Hlasová a obrazová nápověda defibrilátoru LIFEPAK 1000 se automaticky spustí po zapnutí přístroje. Defibrilátor LIFEPAK 1000 nabízí pokročilé funkce, jež mohou pomoci zlepšit výsledek resuscitace a urychlit přechod pacientů se srdeční zástavou na další kritickou úroveň péče - např. umožňuje poskytovat KPR po každém výboji nebo umožňuje přenášet uživateli data o pacientovi.

Díky eskalaci energie až do 360 J jsou k dispozici možnosti, které jsou potřebné pro maximální úspěch defibrilace. U pacientů, kteří vyžadují více než 1 výboj, je zvyšování dávky energie následných výbojů prokazatelně lepší strategií pro ukončení srdečních arytmií léčitelných výbojem. Defibrilátor LIFEPAK 1000 disponuje systémem SAS (Shock Advisory System), který analyzuje EKG a sám doporučuje, zda je výboj vhodný a splňuje kritéria rozpoznání rytmu. Defibrilátor LIFEPAK 1000 má funkci AutoTestu, tzn. že zabezpečuje každodenní automatické testování hardwaru i softwaru. Součástí balení je nedobíjecí baterie, dva páry elektrod a brašna s ramenním popruhem.

VLASTNOSTI:

- hlasová a obrazová nápověda v českém jazyce
- tvar výboje: bifázický seříznutý exponenciální
- výstupní energie: přednastavitelné úrovně od 150 J do 360 J
- flexibilní protokol výbojů: dávka energie se automaticky zvyšuje, nebyla-li porucha srdečního rytmu odstraněna prvním výbojem (volitelné, možno změnit na zachovávání stejné dávky)
- ADAPTIV: průběh křivky výboje se přizpůsobuje impedanci pacienta
- doba dobíjení pro výboj za méně než 7 vteřin
- uložena data vždy dvou posledních pacientů
- minimálně 20 minut EKG záznamu pro současného pacienta
- souhrnný záznam všech kroků v průběhu zásahu s přístrojem
- záznamy o automatických testech přístroje
- umožňuje přenos dat do osboního počítače
- programování přístroje a stahování dat prostřednictvím infraportu
- čitelný a podsvícený LCD displej
- hmotnost: 3,2 kg
- rozměry: cca 9 cm x 24 cm x 28 cm
- součásti balení: Li/MnO2 nedobíjecí baterie, 12 V / 4,5 Ah; dva páry elektrod QUICK-COMBO a brašna s ramenním popruhem
- je možné dokoupit nástěnný závěs a skříňka s alarmem

 JEDNOTKA SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ JÍLOVÉ SI POSKYTNUTÍ DARU ZE SBÍRKY DONIO VELMI VÁŽÍ A DĚKUJE.

 Autor článku: Tomáš Straka, zpravodajství IZS Děčínska a okolí

1404hasicitri.jpg

1404hasici.jpg