Vyhledat

Přehled událostí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Město Jílové > Krizové řízení > Systém varování a informování

Systém varování a informování

Jednotný systém varování a vyrozumění obyvatelstva (dále jen „JVSI“) odpovídá technickým požadavkům na koncové prvky varování připojované do JSVI (č. j. MV-24666-1/PO-2008). Určitě se nejedná o systém, který si město Jílové, nechalo vyhotovit na zakázku dle svých požadavku a představ, tak jak je to pořád dokola prezentováno jedním ze zastupitelů našeho města. Možná to tak vypadá, a možná to někomu připomíná rozhlas po drátě, provozovaný v době dávno minulé, hlavně na vesnicích!

JSVI, je postupně budován v rámci celé ČR, vznikl po konzultaci s odborníky na lokální varovné prvky, odborníky na vyrozumívací systémy. Tento systém splňuje požadavky na koncové prvky připojené do jednotného systému varování a informování obyvatelstva ČR.

JSVI, slouží k varování obyvatelstva v případě mimořádných událostí a krizových stavů. Jedná se o celorepublikový systém, který komplexně zajišťuje HZS ČR v oblasti rozvoje i provozu. Systém je tvořen infrastrukturou, kterou spravují HZS krajů. GŘ HZS zajišťuje jednotnost tvorbou legislativy a normativ, řízením přípravy specialistů a završuje schvalovací proces pro použití nových koncových prvků varování (dále jen „KPV“). HZS krajů organizují servis a opravy KPV, spravují databáze KPV pro programy sloužící dálkovému ovládání, podílí se na přípravě specialistů. Zálohové organizace GŘ (Institut OO, OZ Olomouc a ŠVZ) se podílí na přípravě specialistů, servisu a opravách vysílačů infrastruktury a přijímačů sběru dat, výstavbě nových vysílačů, organizaci a správě přenosových cest (směrů), technických zkouškách nových KPV v rámci schvalovacího řízení. JSVV je jedním z nejrozsáhlejších systémů v ČR a vyžaduje trvalou péči jak organizační, tak i technickou a logistickou na všech stupních řízení HZS ČR.

Co se týká „testování“ systému, tkzv. zkouška sirén, ta prohýbá v rámci celé ČR zpravidla každou první středu v měsíci, ve 12:00 hodin, slýcháme tzv. „Zkušební tón“. Tento signál provází pravidelnou akustickou zkoušku sirén. Jedná se o nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. V případě elektronických sirén je následně vysílána verbální informace „zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén, právě proběhla zkouška sirén, zkouška sirén.“

Sirény pro svolávání členů JSDHO Jílové, jsou zcela v režii Krajského operačního střediska HZS Ústí nad Labem. V rámci JSVI je v našem městě nainstalováno celkem 6 ks elektronických sirén a dále 349 tlampačů, které povodně měly sloužit i ke „svolání hasičů“. Dne 15.3.2018 město Jílové požádalo HZS ÚK o povolení používat ke svolávaní hasičů pouze jednu elektronickou sirénu (s mluveným slovem), která je umístěna na objektu společnosti DS Smith Packaging Czech Republic, s.r.o.

Zbývajících 5 sirén a reproduktory nebudou sloužit pro svolávání hasičů.

Více informací k varovným systémům naleznete zde:

www.hzscr.cz/clanek/sireny

pkr.kr-ustecky.cz/pkr/zpusob-varovani-a-vyrozumeni-obyvatelstva

Základní informace

Varování a informování obyvatelstva i vyrozumění orgánů krizového řízení a složek integrovaného záchranného systému patří mezi základní opatření a úkoly ochrany obyvatelstva. Přijetím zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů (dále jen „zákon č. 239/2000 Sb.) a zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), byly vytvořeny legislativní podmínky pro zabezpečení varování a informování obyvatelstva a vyrozumění orgánů krizového řízení a složek integrovaného záchranného systému. V České republice je pro potřeby varování a vyrozumění vybudován „Jednotný systém varování a vyrozumění“ (dále jen „JSVV“), který je organizačně přizpůsoben platné legislativě (zákon č. 239/2000 Sb.). Systém je zaměřen hlavně na varování obyvatelstva varovným signálem s využitím koncových prvků JSVV. Pro tyto účely se využívají především elektrické rotační a elektronické sirény. Po zaznění varovného signálu následují tísňové informace, které jsou předávány nejen elektronickými sirénami, ale i dalšími prostředky (např. rozhlasem, televizí, místními informačními systémy apod.).

HZS ČR – O sirénách - Varování obyvatelstva www.hzscr.cz/clanek/sireny

Bezdrátový informační systém

Obecné informace

Dne 20. 3. 2018 byl v Jílovém uveden do provozu bezdrátový místní informační systém (dále jen „BMIS“), který je dílčí součástí jednotného systému varování a informování.  BMIS, bude mimo jeho hlavní funkci, tj. varování obyvatelstva při vzniku mimořádné události, sloužit ke zveřejnění dalších informací např. z oblasti kultury, kdy budou občané informování, vždy v pátek v 17.00 hod. a v sobotu v 11.00 hod., o dění v Jílovém. 

Požadavky na optimalizaci BMIS

Z důvodů zlepšení si vás proto dovolujeme požádat o zasílání objektivních poznatků na e-mailovou adresu: varovny.system@mujilove.cz, kde vždy uvádějte:

 1. datum a čas vysílání
 2. název městské části:
  • Jílové (střed, horní Jílové),
  • Kamenná,
  • Martiněves,
  • Modrá,
  • Kamenec,
  • Sněžník (přední, zadní ves).
 3. Pro rychlejší orientaci je dobré uvést i číslo „hnízda“ BMIS, které naleznete na víku plastové skříňky pro rozhlasy.

index.png