Vyhledat

Přehled událostí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Město Jílové > Hasiči (JSDHO) > Topidla a komíny: jak bychom s nimi měli nakládat

Topidla a komíny: jak bychom s nimi měli nakládat



Datum konání:
21.9.2021
Datum ukončení:
30.4.2022

Topná sezóna neúprosně klepe na dveře a občané znovu začínají mít starost o to, jak si své domovy dostatečně vyhřát. Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům sazí a dehtových usazenin ve špatně udržovaných komínech.

Hlavní příčinou bývá zanedbaná údržba komínového tělesa. Pravidelné čistění komínů a vybírání sazí z komínových sběračů by mělo být samozřejmostí, stejně jako kontrola technického stavu komína odborníky kominíky.
Pamatujte, že i sebemenší nečistoty v komíně totiž mohou snadno způsobit velké nepříjemnosti, ať již dlouhodobé žhnutí a následný otevřený požár, nebo otravu osob jedovatým oxidem uhelnatým.

Od 1. ledna 2011 nabylo účinnosti nové Nařízení vlády ze dne 1. 3 .2010 o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2010-91 ). Co se oproti minulosti nezměnilo, je povinnost nechat si pravidelně komín vyčistit a zkontrolovat jeho technický stav.
Povinností majitele nemovitosti je zajistit vyčištění spalinové cesty při celoročním provozu spotřebičů na pevná paliva o výkonu do 50 kW třikrát ročně, při sezónním provozu dvakrát ročně, tedy nejlépe před začátkem a po skončení topné sezóny. Kontrola spalinové cesty se pak u spotřebičů na pevná paliva o výkonu do 50 kW provádí jedenkrát ročně.
U spotřebičů na plynná paliva stačí kontrola a čištění jednou ročně. Ačkoli čištění komínů u spotřebičů do zmíněných 50 kW včetně lze provádět svépomoci, lepší je se spolehnout na odborníky – kominíky. Ti by měli provést revizí komínu i v případě, že se chystáte připojit nový spotřebič, nebo hodláte změnit druh paliva. O provedeném čištění vydá kominík doklad, nebo revizní zprávu, která je důležitá nejen pro uplatnění případných nároků vůči pojišťovně.

komín 1.jpgkomín 2.jpg
I v případě hrozícího nebezpeční se snažte jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky. Případný požár co nejdříve oznamte hasičskému záchrannému sboru na tísňovou linku 150 nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, komín by popraskal, nebo by dokonce mohlo dojít k výbuchu. Do příjezdu hasičů se můžete pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Vždy ale mějte na paměti, že nejdůležitější je život a zdraví, teprve potom majetek!