Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Turistické trasy

Turistické trasy v okolí města Jílového

fhZelená : Děčín - Prostřední Žleb, 4 km - Čertova Voda, 6 km - Maxičky, 9 km - Děčín, Sněžník, 16,5 km - Sněžník, 18 km - železniční stanice Jílové, 22 km - Javory, 26,5 km - Sedmihoří, 28 km - Dobkovice, 33 km

Popis trasy - Od hlavního nádraží v Děčíně jdeme směrem k Tyršovu mostu a pokračujeme pak stále na levém břehu Labe směrem po proudu přes Prostřední Žleb do vsi Čertovy Vody. Zde odbočíme doleva od řeky a stoupáme Čertovou roklí (podle potoka Čertova voda), vyjdeme na pískovcovou náhorní planinu, na níž se dáme po rovné cestě smrkovými lesy stále k západu. Projdeme Maxičky, dále pokračujeme po silnici až dojdeme na rozcestí u Kristina hrádku, u zastávky autobusu a altánku vyjdeme do mírného svahu doleva. Po necelém kilometru se zde přidává další turistická trasa (červená). Lesní cestou dojdeme až k rozhledně Děčínský Sněžník. Tato rozhledna poskytuje nádherný výhled do okolí. Dále pokračuje trasa lesními cestami až do obce Sněžník. Stezka dále pokračuje po silnici směrem do Jílovského údolí. Tento úsek vede zkratkou, která několikrát křižuje silnici. V Jílovém je několik zajímavostí, které určitě stojí za návštěvu, např. Jílovský zámek s parkem a kostel. Zelená dále pokračuje směrem k železniční stanici Jílové. Podchodem pod železniční traťí a proti potoku vzhůru stoupáme mezi jednotlivými domy. Cesta pokračuje kolem Javorského vrchu směrem do Javor a projdeme jimi dolů. Zelená dále vede až do obce Hliněná, kde je rozcestí. Zde zahneme vpravo po úzké stezce, projdeme lesíkem a pokračujeme po hřebenu Sedmihoří. Na konci Sedmihoří jdeme obcí Borek a po polních cestách mezi ovocnými sady scházíme do Dobkovic na železniční zastávku.

gh Červená (E3): Děčín - Pastýřská stěna, 1,5 km - Čechy, 5 km - Koňská hlava, 10 km - Drážďanská vyhlídka, 10,5 km - Děčínský Sněžník, 11,5 km - Sněžník, 13 km - Tiské stěny, 16,5 km - Tisá, 17,5 km - Panenská (zde Nakléřovský průsmyk) - pokračuje dále.

Popis trasy - Od hlavního nádraží v Děčíně jdeme vpravo k Tyršovu mostu přes Labe a hned proti němu přejdeme železniční trať a zahneme vlevo. Začneme stoupat chodníkem, později upravenou cestou, k restauraci na Pastýřské stěně. Odtud jdeme po lesní cestě stále rovně západním směrem k osadě Čechy. Sestoupíme na silnici v údolí osady Čechy, projdeme obec a oborou stoupáme po stezce vzhůru. Pokračujeme ke skále Koňská hlava, zde je vyhlídka a dále na Drážďanskou vyhládku. V posledním úseku přechází stezka do strmého stoupání nad hlubokou propastí v pískovcích pod tabulí Děčínského Sněžníku. Podle této propasti se dostaneme na náhorní planinu Děčínského Sněžníku. Od rozhledny pokračujeme pěšinou do Sněžníku. Poté pořád pokračujeme po silnici. Na chvíli vyjdeme z lesa u chaty v Tiských stěnách. Odbočíme ze silnice u chaty, po schodech vcházíme do skal hřebenovou cestou, po které obcházíme Velké stěny a po schodech sestupujeme na skalní náměstí u vstupu do skal, odkud přicházíme zakrátko do Tisé.

uŽlutá : Děčín - Popovický vrch, 1 km - Krásný Studenec, 6 km - Bohyně, 6,5 km - Javory - Lysá - zřícenina Blansko, 14 km - pokračuje do Ústí nad Labem

Popis trasy - Od hlavního nádraží v Děčíně jdeme k poště, točíme se kolem kina Sněžník, křižujeme železniční trať a pokračujeme mezi vilami po úpatí Popovického vrchu, který obejme městskou čtvrtí Václavov směrem k západu. Za obcí Krásný Studenec vystoupíme po polní cest do sedla mezi vrchem Chmelníkem a Lotarovým vrchem. Pozvolným sestupem mezi ovocnými sady po cestě scházíme do údolí Bohyně. Procházíme obcí Stará Bohyně. Značka vede přes most a kolem transformátoru po pěšině směřuje vzhůru k Javorům. Procházíme obcí Javory. Zde lze za obcí zahnout mimo stezku a vystoupit na Javorský vrch. Pokračujeme k jihu přes Lysou na zříceninu Blansko. Dále žlutá pokračuje až do Ústí nad Labem.

iyuModrá : Sněžník - hraniční přechod Jílové-Sněžník / Rosenthal, 3 km

Popis trasy - Od křižovatky, kterou protíná červená turistická stezka vedoucí na Ostrov, se vydáme severně, po nedaleké cestě sejdeme ze silnice a lesní cestou se vydáme až k hraničnímu přechodu. Pokud máte s sebou cestovní pas či občanský průkaz můžete pokračovat do Německa, kde trasa pokračuje.

fj Žlutá : Jílové - Výrovna - Čermná - Strážiště - Malé Chvojno, cca 8 km