Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Plast

Zpracování PET lahví

Stoupající životní úroveň přináší i větší množství obalů z plastů. V přírodě jsou tyto materiály těžko odbouratelné, jejich rozklad na skládkách trvá mnoho desítek let, proto je nutné je třídit a dále využívat. Zpracování plastů je ale velmi náročné na kvalitu sběru, jejich znečištění zbytky potravin, oleji a mechanickými nečistotami může recyklaci plastů hodně ztížit, v některých případech i zcela znemožnit.

Velkého využití nalézají plasty, které jsou zpracovávány různými technologiemi podle druhu. PET láhve se po rozemletí používají na výrobu koberců, netkaných textilií či jako výplň do spacáků a zimních bund.

V Jílovém je plast sbírán do kontejnerů žluté barvy u panelových domů a do speciálních žlutých pytlů u rodinných domů. Svoz vytříděného plastu zajišťují Technické služby Děčín, a.s. Ze směsi plastů se v areálu technických služeb plasty dále třídí. PET láhve se ručně dotřídí podle barev, slisují do balíků a pak následně expedují buď do Silonu Planá nad Lužnicí na výrobu netkaných textilií nebo se vyvážejí do Číny, kde se používají ke stejným účelům.  

Obyvatelé bydlící v panelových domech

Obyvatelé, kteří bydlí v panelových domech, třídí plast do žlutého kontejneru. PET láhve také odvážejí do výkupny Kovošrotu Group CZ, a.s., Nábřeží 107, Jílové.


Kontejner na plastDo žlutého kontejneru patří: čisté plastové obaly od potravin, plastové tašky a sáčky, sešlápnuté PET láhve, čisté kelímky od jogurtů a jiných potravin, plastové nádoby od šamponů, mýdel a mycích prostředků.

V žádném případě do něj neodkládejte: gumu, pneumatiky, molitan, kabely, podlahové krytiny, novodurové trubky, textil z umělých vláken, obaly od olejů, obaly od léků, obaly od chemikálií.

PET láhve před odložením do kontejneru sešlápněte – výrazně tím ušetříte místo v kontejneru, asi 3x.

Stanoviště kontejnerů na plast:
01. Martiněves - ul. El. Krásnohorské, u garáží
02. Martiněves - ul. El. Krásnohorské, u panelového domu č.p. 30,32
03. Martiněves - ul. Teplická, za tiskárnou Stipo
04. Kamenná - ul. Zahradní, u tzv. „plecháče“
05. Kamenná - ul. Zahradní, křižovatka s ul. Rekreační
06. Kamenná - ul. Libušina, křižovatka s ul. Revoluční
07. Kamenná - ul. Na Rovině, parkoviště u samoobsluhy
08. Kamenná - ul. Přemyslova, prodejní komplex
09. Kamenná - ul. Průběžná, parkoviště u MŠ
10. Kamenná - ul. Školní, u základní školy
11. Kamenná - ul. Spojová, křižovatka s ul. Lipovou
12. Kamenná - ul. Spojová, u garáží
13. Kamenná - ul. Jeselská, křižovatka s ul. Družstevní
14. Jílové - ul. Sněžnická, u rybníčka (u č.p. 93)
15. Jílové - ul. Sněžnická, u základní školy
16. Jílové - ul. K.H.Máchy, parkoviště proti „Jílovance“
17. Jílové - ul. Lipová, u parčíku (proti č.p. 285)
18. Jílové - Mírové nám., u základní školy
19. Jílové - ul. Nábřeží, u výkupny Kovošrotu
20. Jílové - ul. Javorská, křižovatka s ul. Kolářskou
21. Modrá - ul. Teplická, u hasičské zbrojnice
22. Kamenec - náměstíčko
23. Sněžník - vedle autobusové zastávky (u kapličky)
24. Sněžník - u autokempu

Obyvatelé bydlící v rodinných domech

Kontejner na papírObyvatelé, kteří bydlí v rodinných domech, mohou plasty odkládat do žlutých kontejnerů (stanoviště viz výše) nebo plasty třídí do speciálních žlutých pytlů. Naplněné pytle s vytříděným plastem odloží na určená místa večer před svozovým dnem. Určeným místem je stanoviště sběrné nádoby (tj. popelnice). Po převzetí naplněného pytle zanechá svozová firma na adrese pytel prázdný.
Pytle na plast můžete získat také na Městském úřadě Jílové, odbor správy majetku a životního prostředí, p. Petra Drugová, Mírové nám. 280, Jílové.

Do žlutého pytle patří: čisté plastové obaly od potravin, plastové tašky a sáčky, sešlápnuté PET láhve, čisté kelímky od jogurtů a jiných potravin, plastové nádoby od šamponů, mýdel a mycích prostředků.

V žádném případě do něj neodkládejte: gumu, pneumatiky, molitan, kabely, podlahové krytiny, novodurové trubky, textil z umělých vláken, obaly od olejů, obaly od léků, obaly od chemikálií.

PET láhve před vložením do pytle sešlápněte – výrazně tím ušetříte místo, asi 3x.


V roce 2018 bude svoz pytlů s plastem zajištěn v pátek 1x za 14 dní, a to:

12.1., 26.1., 9.2., 23.2., 9.3., 23.3., 6.4., 20.4., 4.5., 18.5., 1.6, 15.6., 29.6., 13.7., 27.7., 10.8., 24.8., 7.9., 21.9., 5.10., 19.10., 2.11., 16.11., 30.11., 14.12., 28.12..

Pytle musejí být zavázané tak, aby z nich při následné manipulaci nemohl vypadnou vytříděný odpad!!!

Odkazy v této sekci

Papír | Sklo | Plast | Nápojové kartony | Kovy | Bioodpad