Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Nápojové kartony

Nápojové kartony (tetrapaky)

Nápojové kartony

Mléčné výrobky, džusy, víno apod. v nápojových kartonech, kterým většinou říkáme „krabice“, se staly běžnou součástí našich nákupů. Někteří z nás oceňují snadnou skladovatelnost tohoto obalu, jiní to, že nápoje a tekuté potraviny mají delší trvanlivost, takže nemusí tak často na nákup. Je dobré zamyslet se i nad dalším „životem“ tohoto obalu, poté co se změní v odpad.

Nápojový karton (tetrapak) je vytvořen z několika vrstev různých materiálů, přičemž každý plní konkrétní funkci – ochrannou a nosnou: papírový karton je lehký, polyethylen je nepropustný pro vodu i mikroorganismy a hliník chrání obsah před pronikáním světla. Některé nápojové kartony jsou složeny z těchto tří materiálů (tzv. „aseptické“), jiné obsahují pouze papír a polyethylen (tzv. „neaseptické“). Nápojové kartony bez hliníkové vrstvy se používají na potraviny určené k rychlé spotřebě (většinou smetany, šlehačky, kefíry, jogurtová a čerstvá mléka). Nápojové kartony s hliníkovou fólií fungují podobně jako konzerva, takže se do nich plní nápoje s prodlouženou trvanlivostí (nejčastěji trvanlivá mléka, džusy, víno apod.).

kontejner na plasty

Jak je to s tetrapaky v Jílovém?

Nápojové kartony vytříděné v Jílovém sváží Technické služby Děčín a.s. a končí na dotřiďovací lince společnosti Marius Pedersen v Teplicích. Po slisování se dále odváží k dalšímu zpracování do papíren v Žimrovicích a v Bělé pod Bezdězem. Dotřiďovací linka v Teplicích nemá problém s následným dotříďováním nápojových kartonů, pokud budou odkládány do kontejnerů s plastem, proto lze kromě do oranžových pytlů dávat nápojové kartony (tetrapaky) také do žlutých kontejnerů.

Oranžové pytle lze vyzvednout na Městském úřadě Jílové, odbor správy majetku a životního prostředí, p. Petra Drugová nebo v podatelně, případně ve výkupně Kovošrotu Group CZ, a.s., Nábřeží 107, Jílové.

Nápojové kartony (tetrapaky) jsou krabice od džusů, mléka, vína, kefíru, smetany, šlehačky atd.,
které je nutné před vhozením do kontejneru nebo odložením do pytle vypláchnout malým
množstvím vody a stlačit.

Tetrapack

Panelová zástavba:

Nápojové kartony lze kdykoliv odložit do žlutých kontejnerů na plast.

Nápojové kartony vymyjte malým množstvím vody, rozložte rohy a stlačte! Nevhazujte tetrapaky se zbytky nápojů, ani silně znečištěné zbytky potravin!!

Zástavba rodinných domů:

1) nápojové kartony lze kdykoliv odložit do žlutých kontejnerů na plast nebo
2) nápojové kartony je možné odkládat do žlutých pytlů k plastům – mimo Sněžník (odvoz pytlů 1x za 14 dní) nebo
3) nadále nápojové kartony odkládat do oranžových pytlů – mimo Sněžník (odvoz pytlů 1x za 14 dnů).

V případě využití pytlů je nutné naplněné pytle odložit na určená místa večer před svozovým dnem. Určeným místem je stanoviště sběrné nádoby (tj. popelnice). Po převzetí naplněného pytle zanechá svozová firma na adrese pytel prázdný.

V roce 2018 bude svoz pytlů s tetrapaky zajištěn v pátek 1x za 14 dní, a to:
12.1., 26.1., 9.2., 23.2., 9.3., 23.3., 6.4., 20.4., 4.5., 18.5., 1.6, 15.6., 29.6., 13.7., 27.7., 10.8., 24.8., 7.9., 21.9., 5.10., 19.10., 2.11., 16.11., 30.11., 14.12., 28.12.

Nápojové kartony vymyjte malým množstvím vody, rozložte rohy a stlačte! Nevhazujte tetrapaky se zbytky nápojů, ani silně znečištěné zbytky potravin!!

 

Odkazy v této sekci

Papír | Sklo | Plast | Nápojové kartony | Kovy | Bioodpad