Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Pneumatiky

Použité pneumatiky

 

Dle současné legislativy musejí výrobci zřídit místa zpětného odběru starých pneumatik, která musejí být stejně dostupná jako místa prodeje pneumatik a zpětný odběr musí probíhat bez nároku na úplatu, tedy zdarma a to bez vázanosti na koupi nové pneumatiky či jiné služby. Výrobce je také povinen odebírat pneumatiky od konečného uživatele bez rozdílu jejich značky nebo typu.

V roce 2006 proto vznikl kolektivní systém pro sběr vysloužilých pneumatik, nezisková společnost ELTMA. Sdružuje významné výrobce a dovozce pneumatik na českém trhu, kteří pneumatiky sbírají prostřednictvím míst zpětného odběru v pneuservisech, autoservisech a prodejnách nových pneumatik. Všichni poslední prodejci (pneuservisy, autoservisy, prodejny pneumatik) mají povinnost informovat konečné uživatele o možnostech zpětného odběru, pokud takovým místem sami nejsou. Aktuální přehled míst zpětného odběru pneumatik provozovaných kolektivním systémem ELTMA je dostupný na www.eltma.cz (např. Autoservis Chadima Jílové, STOREX FST spol. s r.o. Děčín, GPD a.s. Děčín, DC AUTO spol. s r.o. atd.).

Místem zpětného odběru pneumatik nemůže být sběrný dvůr, proto se převzaté pneumatiky ve sběrném dvoře stávají odpadem, za který je nutné při odvozu zaplatit (cca 40 tis. Kč ročně). Aby městu nevznikaly zbytečné náklady na likvidaci pneumatik, jsou od 1.8.2017 pneumatiky odevzdané ve sběrném dvoře zpoplatněny dle následujícího ceníku.

 

Druh pneumatiky

Cena vč. DPH

MJ

pneumatika osobní bez disku

50,-

Kč / ks

pneumatika osobní s diskem

75,-

Kč / ks

pneumatika nákladní malá bez disku

90,-

Kč / ks

pneumatika nákladní malá s diskem

230,-

Kč / ks

pneumatika nákladní velké bez disku

280,-

Kč / ks

pneumatika nákladní velké s diskem

560,-

Kč / ks

pneumatika traktorová bez disku

745,-

Kč / ks

pneumatika traktorová s diskem

1 400,-

Kč / ks

 

Zdarma můžete pneumatiky odevzdávat na místech zpětného odběru. Nejbližším místem zpětného odběru je Autoservis Chadima Jílové, který je umístěn na adrese Teplická 215, Jílové, tj. cca 150 m od sběrného dvora.

V případě, že budete chtít využít některé místo zpětného odběru a budete odmítnuti nebo se setkáte s problémy při provedení zpětného odběru ze strany provozovatele místa, kontaktujte pracovníka Ministerstva životního prostředí, odboru odpadů na e-mailu: marek.livora@mzp.cz, nebo zašlete podnět přímo na ředitelství České inspekce životního prostředí.