Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Pneumatiky

Použité pneumatiky

 

Dle současné legislativy musejí výrobci zřídit místa zpětného odběru starých pneumatik, která musejí být stejně dostupná jako místa prodeje pneumatik a zpětný odběr musí probíhat bez nároku na úplatu, tedy zdarma a to bez vázanosti na koupi nové pneumatiky či jiné služby. Výrobce je také povinen odebírat pneumatiky od konečného uživatele bez rozdílu jejich značky nebo typu.

V roce 2006 proto vznikl kolektivní systém pro sběr vysloužilých pneumatik, nezisková společnost ELTMA. Sdružuje významné výrobce a dovozce pneumatik na českém trhu, kteří pneumatiky sbírají prostřednictvím míst zpětného odběru v pneuservisech, autoservisech a prodejnách nových pneumatik. Všichni poslední prodejci (pneuservisy, autoservisy, prodejny pneumatik) mají povinnost informovat konečné uživatele o možnostech zpětného odběru, pokud takovým místem sami nejsou. Aktuální přehled míst zpětného odběru pneumatik provozovaných kolektivním systémem ELTMA je dostupný na www.eltma.cz (např. Autoservis Chadima Jílové, STOREX FST spol. s r.o. Děčín, GPD a.s. Děčín, DC AUTO spol. s r.o. atd.).

Místem zpětného odběru pneumatik nejsou sběrné dvory, proto odevzdáním pneumatik do sběrného dvora vznikají městu zbytečné finanční náklady (cca 40 tis. Kč ročně). Pomozte tedy městu snížit náklady na likvidaci starých pneumatik tím, že je odevzdáte v místě zpětného odběru. Upozorňujeme, že pneumatiky s diskem jsou ve sběrném dvoře zpoplatněny částkou 70 Kč za kus.

V případě, že budete chtít využít některé z uvedených míst zpětného odběru a budete odmítnuti nebo se setkáte s problémy při provedení zpětného odběru ze strany provozovatele místa, kontaktujte pracovníka Ministerstva životního prostředí, odboru odpadů na e-mailu: marek.livora@mzp.cz, nebo zašlete podnět přímo na ředitelství České inspekce životního prostředí.