Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Elektrozařízení

Jedná se o elektrická a elektronická zařízení, tj. veškeré použité výrobky, k jejichž funkčnosti musel být použit elektrický zdroj.

Rozdělení elektrozařízení:

1. Zařízení pro tepelnou výměnu (např. chladničky, mrazničky, klimatizace).
2. Obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2 (např. monitory, televize, tablety, notebooky, čtečky knih).
3. Světelné zdroje (např. zářivky, výbojky, LED diody).
4. Velká elektrozařízení - zařízení, která nepatří do předchozích skupin 1 až 3 a jejich jakákoli strana je větší než 50 cm (např. pračky, sušičky, myčky, mikrovlnné trouby, sporáky).
5. Malá elektrozařízení - zařízení, která nepatří do předchozích skupi 1 až 3, nejsou ICT zařízení a jejich jkákoli strana je menší než 50 cm (např. vysavače, žehličky, fritovací hrnce, topinkovače, kávovary, el. konvice, holící strojky, fény, budíky, el. ventilátory).
6. Malá zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení - ICT zařízení, jejichž jakákoli strana je menší než 50 cm (např. tiskárny, kopírky, mobilní telefony).

Při koupi těchto druhů elektrovýrobků je od 13. 8. 2005 započítáván tzv. recyklační poplatek, který je určen na financování sběru a recyklace tzv. historického elektroodpadu. Příspěvek platí všichni spotřebitelé jako součást ceny při nákupu nového elektrozařízení přímo u prodejce.

Proto každý, komu vznikne elektrický nebo elektronický „odpad“, by jej měl předat na místo určené pro zpětný odběr výrobků. Při předání musí být použité elektrozařízení KOMPLETNÍ !!!

 

Proč nerozebírat vysloužilé elektrospotřebiče?

Může se zdát, že z nefunkčního spotřebiče se dá ještě ledascos využít – šroubek, klička, motor, kompresor – víte ale, co můžete způsobit, když elektrospotřebič rozeberete? Elektrospotřebiče obsahují nebezpečné látky, jako je kadmium, rtuť, olovo, šestimocný chrom, polybromové bifenyly, polybromové difenyletheny nebo azbest.

V chladničkách se nacházejí také freony – a to jak v chladicím okruhu, tak ve většině případů také v izolační pěně v korpusu chladničky. Pokud dojde k poškození okruhu, např. odstřižením kompresoru nebo chladící mřížky, uniká nejen olej, ale právě i freon do ovzduší. Důsledky freonu v ovzduší jsou již obecně známé – freon zamezuje vzniku ozonu, tím se ztenčuje ozónová vrstva a na Zemi dopadají škodlivé UV paprsky, které způsobují různá onemocnění (zánětem spojivek počínaje a rakovinou kůže konče).

Při zpracování (tj. „rozebírání“) elektrozařízení musejí firmy splnit spoustu podmínek, např. speciální stavební úpravy v dílnách, technické vybavení, odborná způsobilost atd. Při demontáži elektrozařízení musí být dodržen zákonem stanovený postup, odejmout všechny části obsahující nebezpečné látky lze pouze tak, aby neohrozily ani zdraví ani životní prostředí. Popsané podmínky ovšem určitě „domácí dílnička“ nesplňuje.

Pokud ze spotřebiče někdo odmontuje to, co si myslí, že jednou použije nebo o čem je přesvědčen, že se podaří výhodně prodat, vystavuje sebe i své okolí zdravotnímu riziku.

Dalším nepříjemným důsledkem rozebírání je skutečnost, že elektrozařízení pak nemůže být zařazeno do zpětného odběru výrobků a musí se odstraňovat jako odpad, tzn. nemůže být využit recyklační poplatek a za odstranění zaplatí obec, tedy my všichni z poplatku za komunální odpad.

Úplná elektrozařízení lze ve sběrném dvoře odevzdávat zdarma. Pokud město předá kolektivním systémům úplné (kompletní) elektrozařízení, nemusí za něj platit žádný poplatek, ale navíc ještě obdrží finanční odměnu. V případě, že město nechává odvážet neúplná elektrozařízení, musí za ně zaplatit nemalé částky. Od 1.4.2012 se ve sběrném dvoře vybírá poplatek za nekompletní lednici 200,- Kč, za nekompletní televizi nebo monitor 100,- Kč a za nekompletní ostatní elektrozařízení 50,- Kč za kus.

Kam s ÚPLNÝM elektrozařízením? Zdarma jej lze:

  1. předat v prodejnách a marketech tzv. kus za kus (tj. při koupi nového odevzdám starý použitý výrobek),
  2. odevzdat ve sběrném dvoře, umístěném ve výkupně Kovošrotu Group CZ a.s., Nábřeží 107, Jílové, 
  3. odložit do E-boxu, který je umístěn v budově městského úřadu,
  4. odložit do stacionárních kontejnerů, které jsou rozmístěny v sídlišti

Do sběrné nádoby na zbytkový odpad elektrické a elektronické zařízení nepatří !!! Pokud se elektrospotřebič obsahující zdraví škodlivé materiály vyhodí spolu s běžným odpadem do popelnice, nedojde k jeho recyklaci, ale končí na řízené skládce. Tak zcela zbytečně dochází k hromadění odpadu, který by mohl být znovu využit. Naopak pokud je elektrozařízení odevzdáno k recyklaci, je zajištěno, že drtivá většina vysloužilého spotřebiče bude opětovně využita. Šetří se tak přírodní zdroje a životní prostředí.

 

E-box

Ve spolupráci se společností ASEKOL byla v budově městského úřadu (u zadního vstupu) instalována speciální nádoba na vysloužilá elektrozařízení, tzv. E-box. Do uvedené nádoby může kdokoliv odložit drobné elektrozařízení a přenosné baterie. Kolektivní systém ASEKOL následně zajistí zdarma odvoz a recyklaci sebraných drobných elektrozařízení.

Do E-boxu PATŘÍ:
horní částpřenosné baterie, tj. knoflíkové články, mikrotužkové a tužkové baterie, malé i velké monočlánky, ploché baterie, akumulátory do mobilních telefonů, notebooků nebo ručního nářadí apod.
spodní část - drobná elektrozařízení, tj. nefunkční kalkulačky, telefony, mobily, drobné počítačové vybavení (např. myš, klávesnice), nabíječky, adaptéry, walkmeny, discmany, MP3 přehrávače, fotoaparáty, videokamery, radiobudíky, přehrávače, rekordéry, hračky, herní konzole apod.

 

Stacionární kontejnery

Ve spolupráci se společností ASEKOL byly v sídlišti rozmístěny stacionární kontejnery na drobná elektrozařízení a přenosné baterie. S drobnými elektrospotřebiči nemusí občané chodit na sběrný dvůr, ale mohou je kdykoliv a pohodlně odevzdat do připravených kontejnerů. Kolektivní systém ASEKOL bude zajišťovat zdarma odvoz a recyklaci sebraných drobných elektrozařízení.

Stanoviště stacionárních kontejnerů:

  1. ulice Na Rovině - stanoviště kontejnerů na tříděný odpad
  2. ulice Oblouková - u parkoviště
  3. křižovatka ulic Sněžnická a Lipová - vedle kontejneru na textil
  4. Mírové náměstí - vedle základní školy
  5. ulice Zahradní - stanoviště kontejnerů na tříděný odpad

Do stacionárního kontejneru PATŘÍ:
vhoz na bateriepřenosné baterie, tj. knoflíkové články, mikrotužkové a tužkové baterie, malé i velké monočlánky, ploché baterie, akumulátory do mobilních telefonů, notebooků nebo ručního nářadí apod.
vhoz na elektro - drobná elektrozařízení, tj. nefunkční kalkulačky, telefony, mobily, drobné počítačové vybavení (např. myš, klávesnice), nabíječky, adaptéry, walkmany, discmany, MP3 přehrávače, fotoaparáty, videokamery, rádia, přehrávače, rekordéry, hračky, herní konzole apod.

Do stacionárních kontejnerů NEPATŘÍ:
televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky, výbojky, osvětlovací zařízení, autobaterie apod.


 

Kolektivní systémy

Zpětný odběr a oddělený sběr použitých elektrozařízení, jejich recyklaci a materiálové využití zajišťují pro obec tři kolektivní systémy:
Elektrowin a.s., Asekol a.s., Ekolamp s.r.o.

Odkazy

http://www.asekol.cz/
http://www.elektrowin.cz/
http://www.ekolamp.cz/

Certifikáty

 Certifikáty za roky 2013 - 2016

Certifikáty za roky 2017 a 2018