Ahoj Město Jílové - Město Jílové
Hlavní strana / Město Jílové

Město Jílové

Město Jílové

Město Jílové se rozkládá na rozhraní Děčínské vrchoviny a Českého středohoří v nadmořské výšce 276 m n. m. Zahrnuje několik částí - Jílové, Kamenná, Martiněves, Modrá, Kamenec (obec Modrá s částí Kamenec připojena v roce 1980), Sněžník (obec připojena v roce 1976). Prochází jím hlavní silnice č. I /13. Od roku 1964 je Jílové městem. 1. 1. 2016 mělo včetně uvedených částí 5 140 obyvatel.

Městem protéká Jílovský potok. Pramení v oblasti Nakléřovského průsmyku, v nadmořské výšce 713 m n. m. V průběhu svého toku sbírá vody několika dalších potoků, např. Červeného, Hornojílovského, Martiněvského. Po 20 km se v Děčíně vlévá do Labe. Vzhledem k nepříznivým zkušenostem z povodní byl částečně regulován.

 

Rozhledna Děčínský Sněžník

Nad městem se vypíná stolová hora Děčínský Sněžník (723 m n. m.), nejvyšší bod Děčínské vrchoviny. V roce 1864 zde byla postavena 33 m vysoká rozhledna, která poskytuje nádherný rozhled do okolí. Z nejznámějších míst, která lze spatřit, uvádíme Milešovku, Bezděz, Ještěd, Krkonoše, pevnost Königstein a věže drážďanských kostelů.

V části Sněžník je celoročně otevřena turistická stezka pro pěší a cyklisty do sousedního Saska (Rosenthal - Bielatal). Pro návštěvníky je připravena síť značených turistických, cyklistických a zimních běžeckých cest.

Další vrchy v okolí Jílového:

Vrchy v Jílovém

Město leží v turisticky vyhledávaném Českosaském Švýcarsku. Přírodní krásy jsou ve správě dvou chráněných krajinných oblastí, Labských pískovců a Českého středohoří, v nadmořské výšce: 260 m.n.m.