Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

25. 2. 2014 - Prořezy a kacení dřevin v našem městě

Prořez dospělých stromů ve městech patří mezi nejběžnější zásah při péči o strom.

Ačkoliv stromy v lese rostou dobře pouze za přispění „přirozeného řezu“, stromy ve městech vyžadují vyšší úroveň péče a to zejména pro zajištění provozní bezpečnosti. Město Jílové k dané činnosti plně využívá členy JSDHO Jílové – Modrá, kteří kácení a prořez dřevin provádějí ve spolupráci s odborem místního hospodářství.  Jedná se o stromy,  které nelze kácet běžným způsobem bez využití výškové techniky, nebo prostředků pro práci ve výškách nad volnou hloubkou. Hasiči tím značně ulevují rozpočtu našeho města za odborné firmy, které se problematikou kacení dřevin pomocí lezecké techniky zabývají.  Práce s motorovou pilou u jednotek požární ochrany je prací důležitou a potřebnou pro zdolávání požárů, technických zásahů při záchraně osob a poslední řadě také při živelních pohromách. Využití motorových pil pro všechny druhy prací, které je možno s  nimi vykonávat, klade pochopitelně současně daleko vyšší nároky na odborné znalosti a fyzickou zdatnost členů jednotky PO. Specificita práce s motorovou pilou u jednotek požární ochrany spočívá v zpracování kalamitní těžby, kdy hrozí nebezpečí z prodlení a v základech stavební konstrukce střech a krovů. Tyto práce jsou mnohdy na okraji zásad bezpečnosti při práci s pilou. Proto se také hasiči učí a cvičí s motorovou pilou častěji než ostatní, běžní uživatelé. Hasiči, kteří mají výcvik na „pily“ jsou nedílnou a pevnou součástí každé výjezdové jednotky.

Poslední kácení proběhlo dne 21. 2. 2014 a to v části obce Kamenec. Jednalo se o vzrostlou vrbu. Terén kolem stromu znemožňoval bezpečné ustavení výškové techniky, proto si museli hasiči na pokácení dřeviny vypůjčit speciální lesní kolový tarator, který byl městu poskytnut p. Vyčítalem, Jílové, ul. Horská. Tímto bych mu chtěl za město i hasiče moc poděkovat.  

foto: Tomáš Straka, Pavel Mošner

 

Mošner Pavel - velitel JSDHO Jílové - Modrá

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit