Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

13. 2. 2014 - Požár sazí v komíně v obci Jílové-Sněžník

13. února 2014 byl po šestnácté hodině na linku 150 ohlášen požár sazí v komínovém tělese domu v obci Jílové - Sněžník.

Na místo události ihned vyjely jednotky HZS PS Děčín a SDH Jílové – Modrá. Po příjezdu hasičů bylo zjištěno, že se nejedná o požár sazí v komíně, nýbrž došlo k zakouření druhého nadzemního podlaží (dále jen „ 2.NP“) a půdních prostorů, které bylo zapříčiněno uvolněním kouřovodu z tepelného spotřebiče (kamen) v 2. NP. Hasiči provedli protipožární opatření a objekt předali majitelce. Na místě kromě hasičů zasahovala také Městská policie Jílové.

 
Topidla a komíny: jak bychom s nimi měli nakládat
 

Povinností majitele nemovitosti je zajistit vyčištění spalinové cesty při celoročním provozu spotřebičů na pevná paliva o výkonu do 50 kW třikrát ročně, při sezónním provozu dvakrát ročně, tedy nejlépe před začátkem a po skončení topné sezóny. Kontrola spalinové cesty se pak u spotřebičů na pevná paliva o výkonu do 50 kW provádí jedenkrát ročně.
U spotřebičů na plynná paliva stačí kontrola a čištění jednou ročně. Ačkoli čištění komínů u spotřebičů do zmíněných 50 kW včetně lze provádět svépomoci, lepší je se spolehnout na odborníky – kominíky. Ti by měli provést revizí komínu i v případě, že se chystáte připojit nový spotřebič, nebo hodláte změnit druh paliva. O provedeném čištění vydá kominík doklad, nebo revizní zprávu, která je důležitá nejen pro uplatnění případných nároků vůči pojišťovně.


I v případě hrozícího nebezpeční se snažte jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky. Případný požár co nejdříve oznamte hasičskému záchrannému sboru na
tísňovou linku 150 nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, komín by popraskal, nebo by dokonce mohlo dojít k výbuchu. Do příjezdu hasičů se můžete pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Vždy ale mějte na paměti, že nejdůležitější je život a zdraví, teprve potom majetek!

Mošner Pavel - velitel JSDHO Jílové - Modrá

 

 
 
 
 

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit