Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

16. 7. 2009 - Poutní setkání na Sněžníku

se koná v sobotu 18. července v 15 hodin u kapličky proti hotelu Sněžník. Kaplička je zasvěcena Panně Marii Karmelské, která má svátek. Odtud půjdeme ke kamenné kapličce Sv. Trojice.

I kapličky mají svůj příběh, ta naše kamenná dokonce velmi poutavý, proto se u něho krátce zastavme. Podle nejisté zmínky, stávala hornická kaple v osadě Sněžník již počátkem reformace. Jestli to bylo na místě pozdější kamenné kapličky, však nevíme. Ze seznamu sakrálních objektů z roku 1836 se jen dovídáme, že se o kapli starala obvykle obec, a že se uvnitř nacházel na dřevě malovaný obraz Nejsvětější Trojice, které je kaple zasvěcena. U kapličky došlo k dramatické události, popsané v pamětní knize obce Sněžník: "LP 1842, 10. října dopoledne, vyorával Ignaz Werner, zahradník z č.p. 25, s jedním volem a krávou na návrší zvaném Kapellenhügel brambory. Kolem deváté hodiny, když byl uprostřed kopečku asi 5 sáhů za kaplí, se kráva, zapřažená vpravo, náhle probořila. Řetěz kolem hlavy se jí přetrhnul a zvíře se propadlo do staré, nikým netušené šachty, jež byla 10 loktů hluboká, 4 lokte dlouhá a 2 lokte široká. Na dně se nacházelo 4 1/2 lokte vody. Šachtu pokrývala vrstva zeminy sotva 18 až 20 palců silná. Na oráčovo volání o pomoc se seběhli lidé, kteří na okolních polích pracovali a za pomocí lan, upevněných za rohy, krávu po třičtvrtěhodinovém usilovném pachtění živou vyprostili a zachránili." Ignaz Werner dovedl být za záchranu krávy vděčný - v roce 1844 nechal na místě starší kaple postavit kapli novou. Bývala bíle omítnutá a v trojúhelníkovitém štítě měla zapuštěnu malou niku, sloužící pro umístění sochy světce. O kapličku se po r. 1945 starala nějaký čas paní Ježová. Nosila sem květiny a vedle modré sochy Panny Marie zapalovala svíčku. Pak již kaple nezadržitelně chátrala. Ačkoliv byla postavena z pískovcových kvádrů, podepsalo se na ní drsné podnebí a dlouhý čas, po který nebyla udržována. Střecha se rozpadla a srážky a mráz dílo dokonaly - v roce 1990 tu zbyla jen rozvalina. Jelikož stála při silnici, hodila se jako skládka odpadu kolemjedoucím. Kamenný dveřní portál se uvolnil a kaple byla na pokraji zániku.
V poslední chvíli se jí ujal Petr Zámiš z Děčína, který ji se svým otcem a s přáteli po řadu let opravoval. V závěrečné etapě podpořil renovaci kaple Městský úřad v Jílovém, jenž zaplatil namalování obrazu svaté Trojice. V sobotu 13. října 2007 byla kaple vysvěcena.
Není to podivuhodné, že malá bezvýznamná kaplička přestála všechny společenské a hospodářské proměny, ke kterým za dobu její existence došlo? Jako by byl v jejím příběhu přítomen kousek nadpřirozeného světa, kousek vzkříšení.

Vložil(a): Bc. David Drobný

Přehled aktualit