Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

28. 3. 2013 - Prořezy a kácení dřevin v našem městě

Vážení spoluobčané, z důvodu několika velice negativních reakcí na provádění radikálních prořezů zeleně v rámci našeho města, jsem se rozhodl podat stručné vysvětlení k dané problematice.

Souhlasím s  názory několika občanů, že současný stav ošetřených stromů není příliš vzhledný, ale jedná se o vitální dřeviny s dobrou regenerační schopností, které během několika měsíců opět vytvoří výhonky nových zdravých větví. Musím se přiznat, že jakožto velitel jednotky požární ochrany nejsem odborně způsobilou osobou, ale před každým počátkem prořezu jakékoliv dřeviny se s odborníky radím a vše konzultuji.

Město Jílové, které je zřizovatelem jednotky sboru dobrovolných hasičů pouze využívá vyškolené síly (hasiče) a prostředky (výškovou a pomocnou techniku) k provádění průřezu a kácení nebezpečných dřevin. Jedná se o dřeviny, které nelze kácet a udržovat běžným způsobem bez využití výškové techniky nebo prostředků pro práci ve výškách nad volnou hloubkou. Hasiči tím značně ulevují rozpočtu města za odborné firmy, které se problematikou kácení dřevin pomocí lezecké techniky zabývají. Velitelem jílovských hasičů jsem již deset let a během daného období JSDHO Jílové - Modrá likvidovala mnoho padlých stromů a větví nejen v obvodu města Jílového. Jeden strom byl dokonce vlivem poryvu větru vyvrácen právě  daném "parčíku u Jílovanky"(30.7.2005). Mezi další patří pád stromu na právě projíždějící plně obsazené osobní vozidlo na komunikaci ul. Teplická(1.8.2005). Podobných události ve spojení s dřevinami je mnoho a ne vždy se obejdou "pouze" se škodami na majetku, ale bohužel někdy končí tragicky.
Prořez dospělých stromů ve městech patří mezi nejběžnější a potřebný zásah při péči o strom. Ačkoliv stromy v lese rostou dobře pouze za přispění „přirozeného řezu“, stromy ve městech vyžadují vyšší úroveň péče a to zejména pro zajištění provozní bezpečnosti.
  
Dle mého názoru by právě bezpečnost měla být na prvním místě a proto mě osobně mrzí vyhrocené reakce a názory od občanů našeho města.

Mošner Pavel

velitel JSDHO Jílové - Modrá


foto: Jílové, ul. Lipová 248, 29.8.2007 - požár dutiny stromu u objektu panelového domu 

 

 

foto: Jílové, ul. U Nádraží, 31.8.2008 - požár dutiny stromu za zastávkou ČD

 

 

foto: Jílové, ul. Javorská 151, 8.1.2012 - vyvrácený strom přes komunikaci

 foto: Sněžník, 25.11.2011 -  vyvrácený strom přes komunikaci

foto: nebezpečné dřeviny - vyhnilé vrby v Jílovém, ul. K.H.Máchy (pokáceno 27.2.2013)

foto: nebezpečné dřeviny - vyhnilá lípa v Jílovém, ul. Za Koupalištěm (pokáceno 17.3.2013)

 

 

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit