Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

13. 12. 2012 - Hasiči upozorňují na nebezpečí sněhových převisů a rampouchů

Jednotky požární ochrany v tomto období vyjíždějí stále častěji k odstraňování nebezpečných sněhových převisů a rampouchů ze střech budov. Velké množství sněhu může způsobit kolaps střechy, sněhové převisy a rampouchy mohou ohrozit procházející chodce.

12.12.2012, byla hasičská jednotka SDH Jílové - Modrá  povolána Krajským operačním a informačním střediskem Ústí nad Labem k odstranění nebezpečných převisů a rampouchů, které ohrožovaly chodce u objektu v Jílovém, ul. Nová 183-6.

Na místě bylo zjištěno, že se sněhový převis nachází po celé délce panelového domu. Hasiči sníh odstranili pomocí lan a horolezecké techniky.Na místo kromě hasičů zasahovala Městská policie Jílové, která při shozu pomáhala zabezpečit prostor pod objektem, aby nedošlo ke zranění procházejících osob.

foto: archiv JSDHO

Hasiči upozorňují, že při odstraňování nebezpečných sněhových převisů či ledových rampouchů mohou zasahovat pouze na veřejných budovách tam, kde padající sníh bezprostředně ohrožuje chodce. Jde zejména o školy, zdravotnická zařízení, domovy důchodců a místa velkého pohybu osob. Za stav střech soukromých objektů vždy odpovídají majitelé nemovitostí, kteří jsou také povinni zajistit jejich bezpečný stav. K odstraňování nebezpečných převisů mohou použít služeb specializovaných firem, které k tomu mají výškovou techniku i vyškolené pracovníky.

Zástupci obcí se mohou o této činnosti domluvit s místní jednotkou dobrovolných hasičů, která bude na požádání odstraňovat sníh ze střech obecních budov.

Pokud si lidé odstraňují sníh ze střech sami, měli by dbát zvýšené opatrnosti. Na střeše se pohybovat opatrně, aby nedošlo k proboření nebo smeknutí. Sníh by se neměl hromadit na jednom místě, ale odklízet rovnoměrně. Dbát zvýšené opatrnosti při shazování ze střech do okolí, aby nedošlo ke zranění procházejících osob. Nejlépe je určitý prostor kolem budovy ohraničit a vytyčit pro chodce.

 

Mošner Pavel

velitel JSDHO Jílové-Modrá

 

 

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit