Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

19. 12. 2010 - Hasiči absolvovali výcvik v protiplynovém polygonu

V sobotu 18.12.2010 absolvovali hasiči našeho města v rámci cyklické odborné přípravy nositelů dýchací techniky výcvik v protiplynovém polygonu umístěném na požární stanici v Teplicích. Prakticky si vyzkoušeli pohyb v neznámém prostředí s překážkami a ověřili si fyzickou i psychickou zátěž.

Cvičné zařízení nebo-li výcvikový polygon slouží k vyškolení hasičů v používání dýchací techniky, dává návyky k manipulaci s ní a připravuje hasiče na zátěžové situace při reálném zásahu.
Koncepce a vybavení polygonu umožňují rozsáhlou simulaci reálných podmínek nasazení, v nichž může být osoba používající dýchací přístroj vystavena náročnému fyzickému i psychickému zatížení.
Výcvikový polygon je koncipován na stavebnicovém principu, který umožňuje variabilní vytváření systému překážek, kdy může být zařízení kdykoliv optimálně přizpůsobeno novým metodám výcviku, požadavkům vedoucích danou konkrétní odbornou přípravu apod.

První částí je prostor pro simulaci fyzické zátěže - rozcvičovna. Měření pracovního zatížení je prováděno na třech přístrojích, tzv. ergonometrických zátěžových strojích, kterými jsou nekonečný žebřík, rotoped a úderový stroj.

Celý výcvikový prostor je monitorován kamerovým systémem, kdy je obraz přenášen na monitory umístěné ve velínu a v místnosti pro přípravu hasičů. Celý prostor je dále snímán infrakamerami, které přenáší obraz při zakouření nebo zatemnění prostoru a termokamerou, která snímá podle teploty cvičících jejich pohyb po polygonu.
V případě nenadálé události, kterou může být zdravotní indispozice nebo úraz cvičící osoby, je možné celý prostor během cca 2 minut odvětrat a poskytnout tak první pomoc. Pro zakouření polygonu se používá nezávadný divadelní kouř.

Štěstí přeje připraveným

Mošner Pavel - velitel JSDHO Jílové - Modrá

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit