Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

2. 2. 2019 - Výstražná informace ČHMÚ – NOVÁ SNĚHOVÁ POKRÝVKA (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2019/20

 ato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu, upravuje územní a časovou platnost silného větru a rozšiřuje výstrahu o silné sněžení, novou sněhovou pokrývku, náledí a povodňovou bdělost.

Výrazné zvlněné frontální rozhraní spojené s tlakovou níží nad střední a jižní Evropou oddělující studený vzduch na západě od teplého na východě postoupí v neděli večer z našeho území dále k východu.

V sobotu 2. 2. odpoledne bude na východě území čerstvý jižní až jihozápadní vítr nadále dosahovat v nárazech 15 až 20 m/s (50 až 70 km/h), v Jeseníkách a Beskydech kolem 30 m/s (110 km/h). Později odpoledne a večer bude vítr slábnout.

V neděli 3. 2. bude na většině území Čech silně sněžit, napadne 5 až 20 cm nového sněhu, v oblasti Šumavy ojediněle až 25 cm. Intenzita sněžení bude přechodně i silná s úhrny kolem 3 cm za hodinu. Sněžení bude slábnout na jihu během odpoledne, na ostatním území Čech během večera a noci na pondělí 4. 2.

V neděli 3. 2. odpoledne a večer budou teploty klesat pod nulu, zejména ve východní polovině území budou povrchy mokré po předchozích srážkách a tání sněhu namrzat a bude se tvořit náledí a zmrazky.

Vzhledem k oteplení, tání sněhové pokrývky a předpovídaným srážkám se zejména ve východní polovině republiky očekává vzestupná tendence hladin řek. Během neděle 3. 2. mohou hladiny některých toků v povodí horní Sázavy, Moravy a Dyje dosáhnout l. SPA, v povodí Svratky a Jihlavy ojediněle i 2. SPA.

Doporučení ke zmírnění následků silného sněžení a nové sněhové pokrývky:

Vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a náhlé tvorby sněhové pokrývky a přizpůsobit tomu rychlost jízdy.

Na komunikacích možnost vzniku kalamitní situace.

V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla. Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži. Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.

Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.

Jsou pravděpodobné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami, v energetice apod.

Na horách sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz) o případném lavinovém nebezpečí, zákazu hřebenových túr apod. a dodržovat jejich pokyny.

V případě mokrého sněhu dochází i ke škodám na lesním porostu, polomům, škodám v energetice apod.

Doporučení ke zmírnění následků náledí:

Vozovky a chodníky budou kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám.

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit stavební jeřáby apod.

Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Od vyšších poloh, kde jsou stromy zatížené sněhem, může docházet k polomům.

Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Doporučení ke zmírnění následků povodňových jevů:

Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit