Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

8. 1. 2019 - Výstražná informace ČHMÚ – NOVÁ SNĚHOVÁ POKRÝVKA, SILNÝ VÍTR a SNĚHOVÉ JAZYKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2019/07

Výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a sněhovými jazyky vyhlašujeme s výjimkou Moravy a Slezka také na středu. Výstraha před novou sněhovou pokrývkou nově platí výhradně pro polohy nad 700 m n. m., před sněhovými jazyky výhradně pro polohy nad 600 m n. m.

Kolem tlakové níže postupující přes Dánsko do střední Evropy k nám začíná v čerstvém severozápadním proudění pronikat studený vzduch od severozápadu až severu.

V Čechách, s výjimkou severovýchodních Čech, a na Českomoravské vrchovině bude vát čerstvý západní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h). Během noci na středu vítr s výjimkou severozápadních Čech zeslábne. V severozápadních Čechách zeslábne až ve středu večer.

Ve studeném vzduchu se budou tvořit četné sněhové přeháňky, na horách i trvalejší sněžení. V Jeseníkách a Beskydech napadne do středečního rána 10 až 25 cm nového sněhu. Na horách v Čechách, zejména na severozápadě a severu bude vydatně sněžit i během středy a noci na čtvrtek a do čtvrtečního rána napadne celkově 20 až 50 cm nového sněhu.

V důsledku kombinace čerstvého větru a sněhu se budou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje, na Moravě a ve Slezsku až do středečního rána, v Čechách a na Českomoravské vrchovině do středečního večera.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Při cestách do hor se doporučuje zimní výbava, včetně sněhových řetězů, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.

Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit