Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

7. 1. 2019 - Výstražná informace ČHMÚ – NOVÁ SNĚHOVÁ POKRÝVKA, SILNÝ VÍTR a SNĚHOVÉ JAZYKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2019/06

Při postupu tlakové níže přes Polsko k jihovýchodu začne ve druhé polovině noci na úterý (8.1.) zesilovat vítr. Během noci na středu (9.1.) na většině území s výjimkou severozápadu zeslábne. Zejména na frontálním systému spojeném s tlakovou níží, který přejde přes naše území v úterý ráno a dopoledne, se vyskytne sněžení, pod 300 m, v Čechách pod 600 m i déšť.

V úterý (8.1.) k ránu začne v Čechách, ve východní polovině Čech až během dopoledne, vát čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h). Během noci na středu (9.1.) bude vítr zvolna slábnout s výjimkou severozápadu, kde zeslábne až ve středu večer.

Od úterního do středečního rána napadne 5 až 15 cm, na horách 10 až 40 cm nového sněhu.

V důsledku kombinace větru a sněhu se budou od úterního rána od středních poloh místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Jejich tvorba bude ustávat během středečního rána.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.

V případě mokrého sněhu dochází i ke škodám na lesním porostu a polomům.

Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit