Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

1. 1. 2019 - Výstražná informace ČHMÚ - SILNÝ VÍTR, NÁLEDÍ a SNĚHOVÉ JAZYKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2019/01

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu 2018/125. Doplňuje ji o výstrahu před náledím a zmrazky a varuje před sněhovými jazyky.

Kolem hluboké tlakové níže, která bude zvolna postupovat ze Skandinávie nad Bělorusko, k nám bude v čerstvém severozápadním, postupně až severním proudění pronikat studený a vlhký vzduch.

Během dneška (úterý 1. ledna) bude zvolna zesilovat jihozápadní až západní vítr, který se večer bude měnit na čerstvý severozápadní 6 až 11 m/s, místy s nárazy 17 až 22 m/s (60 až 80 km/h), na horách 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h). Nejsilnější nárazy větru se pravděpodobně vyskytnou v Čechách a na Českomoravské vrchovině v noci na středu 2. ledna, na Moravě a ve Slezsku ve středu ráno a dopoledne. Během středečního odpoledne a večera bude vítr od západu slábnout.

Od noci na středu se budou sněhové srážky vyskytovat ve všech polohách. Protože se bude postupně ochlazovat, začnou se již v druhé polovině noci na středu od vyšších poloh vytvářet zmrazky a náledí, jejichž tvorba se během středečního odpoledne a večera přesune do středních a nižších poloh.

Od druhé poloviny noci na středu až do pátku 4. ledna je třeba počítat od vyšších poloh s tvorbou sněhových jazyků, na horách ojediněle i závějí.

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Doporučení ke zmírnění následků tvorby sněhových jazyků:

Při cestování sledovat dopravní zpravodajství, na horách sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Doporučení ke zmírnění následků výskytu náledí a zmrazků:

Na mnoha místech se bude vytvářet náledí nebo zmrazky. Očekává se rozsáhlejší výskyt náledí.

Omezit vycházení ven, při pohybu venku chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by raději neměli vycházet.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit