Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

23. 8. 2018 - Výstražná informace ČHMÚ –VYSOKÉ TEPLOTY a NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2018/83

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu č. 82, přidává varování před silnými bouřkami na pátek 24.8.

Po zadní straně tlakové výše nad severovýchodní Evropou k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Od západu bude postupovat na naše území studená fronta a v pátek přejde přes naše území.

Nejvyšší odpolední teploty budou ve čtvrtek 23.8. na celém území ČR vystupovat na 30 až 34 °C.

V průběhu čtvrtečního odpoledne a večera se mohou v centrální části území ČR a v pátek ve východní polovině území ČR ojediněle vyskytnout silné bouřky, provázené zejména přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm, krupobitím a také přechodnými nárazy větru kolem 20 m/s.

S ohledem k dlouhodobému teplému a suchému charakteru počasí nadále přetrvává nebezpečí vzniku a šíření požárů. Teplé a suché počasí ukončí v pátek studená fronta od západu a přinese plošně rozsáhlejší srážky, v jejichž důsledku dojde ke snížení rizika vzniku požárů.

Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu s možným poškozením zdraví při výskytu vysokých teplot:

Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Zvýšit konzumaci nealkoholických nápojů.

Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky.

Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při výskytu silných bouřek:

Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.

V přírodě vyhledat nižší polohy (ale pozor na jejich zatopení), nikoli v blízkosti větších stromů, stožárů apod. Dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických vedení.

Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci chytrého telefonu, tabletu, apod.

Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár:

V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány.

Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit