Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

27. 7. 2018 - Výstražná informace ČHMÚ –VYSOKÉ TEPLOTY, SILNÉ BOUŘKY a NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2018/66

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu č. 65. Zachovává nebezpečí požárů, ale pro sobotu 28. 7. rozšiřuje území platnosti vysokých teplot a přidává výstrahu před silnými bouřkami.

Nad střední Evropou se bude v nevýrazném tlakovém poli udržovat velmi teplý vzduch. V sobotu 28. 7. později odpoledne a večer bude z Německa do Čech postupovat slábnoucí studená fronta, která se bude v neděli 29. 7. nad naším územím rozpadat.

V důsledku dlohotrvajícího teplého a převážně suchého počasí přetrvává v ČR nebezpečí požárů. Vysoké riziko je zejména ve středních a severozápadních Čechách, od neděle 29. 7. se pravděpodobně rozšíří i na západ Pardubického a Královéhradeckého kraje. Očekávané přeháňky a bouřky v následujících dnech se vyskytnou pouze lokálně a situaci v postižených oblastech výrazně nezlepší. Výstraha platí zatím do odvolání, podle aktuální situace bude v dalších dnech upřesněna.

Nejvyšší teploty budou dnes (pátek 27. 7.) v severozápadní polovině Čech a zítra (sobota 28. 7.) navíc také na jižní Moravě, na severu Plzeňského a západě Pardubického a Královéhradeckého kraje vystupovat na hodnoty 30 až 33 °C.

Zítra (sobota 28. 7.) se v odpoledních hodinách budou na našem území ojediněle vyskytovat silné bouřky. Nejprve se budou vytvářet na horách, později místy i na ostatním území, ve večerních hodinách se zejména v Čechách vyskytnou v souvislosti se studenou frontou postupující od západu. V silných bouřkách očekáváme zejména kroupy a silné nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h), na východě hlavně přívalové srážky s úhrny kolem 35 mm. Bouřky bez výraznějšího postupu očekáváme i dnes odpoledne, ale v úhrnech by mělo spadnout ojediněle kolem 25 mm, což nesplňuje kriteria pro vydání výstrahy.

Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár:

V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány.

Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Být si vědom toho, že požáry mohou vzniknout i při úderu bleskem. Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu:

Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům. Doporučení ke zmírnění následků silných bouřek:

Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.

Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách ČHMÚ (http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/inca-cz/short.html) nebo v aplikacích mobilních zařízení.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit