Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

24. 7. 2018 - Výstražná informace ČHMÚ –VYSOKÉ TEPLOTY a NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2018/64

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu č. 63, rozšiřuje ji o varování před vysokými teplotami a upravuje území rizika vzniku požárů.

Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazné tlakové pole.

V teplém vzduchu budou od úterý (24.7.) do čtvrtka (26.7.) vystupovat nejvyšší denní teploty v severozápadní části Čech a přechodně také v některých metropolích na 29 až 33 °C. Od čtvrtka k nám začne od východu pronikat vlhčí a labilnější vzduch, který vzestup teplot nad 31 °C zastaví, zároveň bude vzrůstat pravděpodobnost výskytu bouřek, jejichž rizikovost budeme v následujících dnech upřesňovat. V důsledku dlouhotrvajícího teplého a převážně suchého počasí přetrvává na našem území nebezpečí požárů. Vysoké riziko je zejména ve středních a severozápadních Čechách. Přeháňky a bouřky, které se mohou v následujících dnech vyskytnout, budou jen lokální a situaci v postižených oblastech nezlepší.

Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu s možným poškozením zdraví v důsledku vysokých teplot:

Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).

Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár:

V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, nekouřit, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které byly vydány k déletrvajícímu suchu a nebezpečí vzniku požárů.

Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Být si vědom toho, že požáry mohou vzniknout i při úderu bleskem.

V oblastech se zaschlou vegetací a v blízkosti polí s obilím, včetně posekaných polí s ležící slámou, dbát zvýšené pozornosti při pohybu zemědělské mechanizace a automobilové dopravy.

Při probíhajících žních se zemědělcům doporučuje dohodnout se s profesionálními nebo dobrovolnými hasiči o aktivních hlídkách se základní hasičskou technikou u pole.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit