Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

1. 8. 2017 - Výstražná informace ČHMÚ – VELMI SILNÉ BOUŘKY a VYSOKÉ TEPLOTY (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

ČHMÚ č. PVI_2017/76

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu č. 2017/75. Rozšiřuje územní platnost na velmi vysoké teploty pro dnešní den a doplňuje výstrahu před vysokými teplotami na zítra. Dále přidává výstrahu před silnými a velmi silnými bouřkami a nebezpečím požárů.

Před zvlněnou studenou frontou, která začne dnes večer (úterý 1. 8.) postupovat přes naše území k východu, k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu.

Maximální teploty na většině území v polohách do 600 m n. m. budou dnes (úterý 1. 8.) překračovat 34 °C, na Moravě a ve Slezsku vystoupí nad 31 °C i zítra (středa 2. 8.). Vysoké teploty se budou zejména na jihovýchodě a východě vyskytovat i v dalších dnech, výstrahu na vysoké teploty proto budeme v dalších dnech upřesňovat.

Na zvlněné studené frontě se budou dnes večer a v noci na zítřek (středa 2. 8.) vytvářet silné bouřky, které budou postupovat k severovýchodu. Bouřky budou doprovázeny zejména velkými kroupami, nárazy větru kolem 25 m/s a přívalovými srážkami. Bouřky s největší intenzitou očekáváme večer na severozápadě Čech, při postupu přes naše území bude jejich intenzita zvolna slábnout.

Na jihovýchodě našeho území je díky déletrvajícímu suchu zvýšené riziko nebezpečí požárů. Výraznější srážky zde v nejbližších dnech neočekáváme, proto výstraha platí zatím do odvolání.

Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu s možným poškozením zdraví:

Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům. Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.

Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy). Doporučení ke zmírnění následků jevů velmi silných bouřek:

Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví, kroupami a zásahu bleskem.

V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách ČHMÚ www.chmi.cz nebo v mobilních zařízeních. Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár:

V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány.

Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

 

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit