Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

29. 7. 2017 - Pneumatiky budou ve sběrném dvoře zpoplatněny

Pneumatiky jsou zahrnuty do zpětného odběru a zdarma je lze odevzdávat v místech zpětného odběru (Autoservis Chadima Jílové, Storex FST Děčín - Bynov, GPD Děčín). Místem zpětného odběru ovšem nejsou sběrné dvory, proto od 1.8.2017 dochází ke zpoplatnění pneumatik ve sb. dvoře. Bližší informace uvnitř aktuality.

Pneumatiky jsou dle zákona o odpadech zahrnuty do zpětného odběru, který v České republice organizuje kolektivní systém ELTMA (ELT Management Company Czech Republic s.r.o.). Sdružuje významné výrobce a dovozce pneumatik na českém trhu, kteří pneumatiky sbírají prostřednictvím míst zpětného odběru v pneuservisech, autoservisech a prodejnách nových pneumatik. Aktuální přehled míst zpětného odběru pneumatik provozovaných kolektivním systémem ELTMA je dostupný na www.eltma.cz (např. Autoservis Chadima Jílové, Storex FST spol. s r.o. Děčín - Bynov, GPD a.s. Děčín, DC Auto spol. s r.o. Děčín). Z uvedených míst zajišťuje kolektivní systém Eltma odvoz pneumatik zdarma.


Místem zpětného odběru nemůže být sběrný dvůr, proto se převzaté pneumatiky ve sběrném dvoře stávají odpadem, za který je nutné při odvozu zaplatit (v roce 2016 více než 40 tis. Kč). Máme potvrzeno, že v Autoservisu Chadima Jílové, který je umístěn na adrese Teplická 215, Jílové (cca 150 m od sběrného dvora), je možno odevzdávat pneumatiky zcela zdarma. Aby městu nevznikaly zbytečné náklady na likvidaci pneumatik, jsou od 1.8.2017 pneumatiky odevzdávané ve sběrném dvoře zpoplatněny dle následujícího ceníku. Pneumatiky jsou zpoplatněny částkou, kterou bychom uhradili za likvidaci dle smlouvy Technickým službám Děčín a.s.


Druh pneumatiky                         Cena vč. DPH
pneumatika osobní bez disku                    50,- Kč / ks
pneumatika osobní s diskem                     75,- Kč / ks
pneumatika nákladní malá bez disku       90,- Kč / ks
pneumatika nákladní malá s diskem       230,- Kč / ks
pneumatika nákladní velké bez disku     280,- Kč / ks
pneumatika nákladní velké s diskem      560,- Kč / ks
pneumatika traktorová bez disku            745,- Kč / ks
pneumatika traktorová s diskem          1 400,- Kč / ks


Zákon o odpadech stanovuje povinnost výrobcům pneumatik, že místa zpětného odběru musejí být stejně dostupná jako místa prodeje pneumatik a zpětný odběr musí probíhat bez nároku na úplatu, tedy zdarma a to bez vázanosti na koupi nové pneumatiky či jiné služby. Výrobce je také povinen odebírat pneumatiky od konečného uživatele bez rozdílu jejich značky nebo typu. V případě, že budete chtít využít některé z uvedených míst zpětného odběru a budete odmítnuti nebo se setkáte s problémy při provedení zpětného odběru ze strany provozovatele místa, kontaktujte pracovníka Ministerstva životního prostředí, odboru odpadů na e-mail: marek.livora@mzp.cz, nebo zašlete přímo podnět na ředitelství České inspekce životního prostředí.

Vložil(a): Petra Drugová

Přehled aktualit