Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

9. 7. 2017 - Výstražná informace ČHMÚ - SILNÉ BOUŘKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2017/66

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu a doplňuje ji o silné bouřky a vysoké teploty.

V nevýrazném tlakovém poli se bude nad střední Evropou i nadále udržovat frontální rozhraní mezi teplejším vzduchem na jihu a chladnějším na severu. V pondělí začne přes naše území postupovat od západu zvlněná studená fronta.

Dnes 9.7. a zítra 10.7. se budou v teplém a vlhkém vzduchu nad naším územím vytvářet místní bouřky, které budou ojediněle provázeny přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny 30 až 50 mm, kroupami a nárazy větru do 25 m/s (90 km/h). Bouřková aktivita bude intenzivnější zejména v odpoledních a večerních hodinách, ani v průběhu nocí však nelze vyloučit výskyt ojedinělých bouřkových jader s vyšší intenzitou doprovodných jevů. Pravděpodobnost silných bouřek je pro dnešní den vyšší v oblasti jihozápadní poloviny území, v průběhu zítřejšího dopoledne a odpoledne se bouřková činnost rozšíří do ostatních regionů ČR. Bouřková činnost bude slábnout od západu v průběhu noci na úterý 11.7., nejdříve v Čechách, k ránu i na Moravě a ve Slezsku.

Na jihu Moravy a na východě Vysočiny bude i v následujících dnech nadále přetrvávat riziko vzniku a šíření požárů. To bude podporováno výskytem tropických teplot, které budou zejména v pondělí 10.7 na většině území Jihomoravského kraje vystupovat na 31 °C až 33 °C. Riziko požárů pravděpodobně sníží předpokládané přeháňky a bouřky v průběhu pondělí a v noci na úterý.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při výskytu silné bouřky:

Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.

Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci chytrého telefonu, tabletu, apod.

Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu s možným poškozením zdraví při výskytu vysokých teplot:

Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár:

V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány.

Dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit