Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

22. 3. 2017 - Keltský telegraf se rozzáří letos i na Sněžníku

Na vrcholy významných kopců se vždy večer v první jarní sobotu vydávají skupinky nadšenců, takzvaných Čertů. Jejich cíl je jediný.

Navzájem propojit místa v krajině za pomoci světelného signálu. Světlo je vysílané z jednoho stanoviště na druhé po dohodnutých trasách napříč krajinou. V letošním roce se bude světlený signál vysílat i z Děčínského Sněžníku, a to v sobotu 25. března 2017 přibližně ve 20:48.

Děčínský Sněžník bude reagovat na světelný signál vyslaný z Javorského vrchu a své světlo pošle na Chmelník u Děčína. Podrobnou mapu jednotlivých stanovišť i s časovým rozpisem naleznete na www.keltskytelegraf.cz

Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa v krajině a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. V Evropě a tedy i u nás jej k dokonalosti dovedly keltské kmeny a využívalo se jej ještě ve středověku, kdy na vrcholcích kopců vyrostly strážní hrady a tvrze.

 

Vložil(a): webmaster _

Přehled aktualit