Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

23. 2. 2017 - Výstražná informace ČHMÚ - POVODŇOVÁ POHOTOVOST a VELMI SILNÝ VÍTR

Číslo výstrahy: PVI_2017/30

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu č. 29, upřesňuje výstrahu na povodňové jevy a upřesňuje varování před silným a velmi silným větrem.

V silném západním proudění bude postupovat přes Baltské moře hluboká tlaková níže a s ní spojená studená fronta přejde přes naše území k východu.

Ve čtvrtek (23. 2.) odpoledne a večer bude před studenou frontou od západu zesilovat jihozápadní vítr. V noci na pátek (24. 2.) a v pátek dopoledne bude vítr postupně silný až velmi silný o rychlosti 9 až 14 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), na frontě přechodně až 30 m/s (110 km/h), na horách v průměru 15 až 20 m/s s nárazy kolem 35 m/s (130 km/h). Na jižní a střední Moravě bude vítr slabší s nárazy 20 až 25 m/s, na horách kolem 30 m/s. Během pátečního dne se bude vítr měnit na západní až severozápadní a od západu bude postupně slábnout.

Během čtvrtka (23. 2.) již nejsou očekávány výrazné srážky. V noci na pátek přejde přes naše území od západu studená fronta, za kterou se ochladí, dešťové srážky přejdou ve sněžení a tání sněhu se zastaví.

Hladiny horních částí toků začnou během čtvrtečního dne postupně klesat. Během odpoledních hodin mohou být přechodně rozkolísány tajícím sněhem. Střední a dolní části toků budou vlivem dotoku stoupat a postupně kulminovat s možností překročení 2. SPA, zejména ve středních částech toků odvodňujících pohoří na severu Čech. Na několika tocích, zejména na Moravě, jsou hladiny i nadále ovlivňovány ledovými jevy v korytech, v jejichž v důsledku může být na některých tocích dosažen 1. a 2. SPA. Situace bude i nadále upřesňována.

Doporučení ke zmírnění následků silného a velmi silného větru:

Před příchodem větru zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, plechy apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.

Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Na horách omezit vycházení a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, nepřibližovat se k nim.

V případě podmáčeného terénu lze očekávat i vyvracení stromů.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při povodňové aktivitě:

Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

Nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí.

Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru ČR.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit