Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

22. 2. 2017 - Upřesnění výstražné informace ČHMÚ, POVODŇOVÉ OHROŽENÍ (EXTRÉMNÍ STUPEŇ NEBEZPEČÍ), SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ)

Číslo výstrahy: PVI_2017/29

Tato výstraha nahrazuje rušenou výstrahu č. 28, upřesňuje časovou a územní platnost výstrahy na silný vítr, vydatný déšť a povodňové jevy.

V čerstvém západním proudění budou přes naše území postupovat jednotlivé frontální systémy.

V Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku bude ve středu (22. 2.) a v noci na čtvrtek (23. 2.) foukat čerstvý jihozápadní až západní vítr, místy s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 km/h). Během noci na čtvrtek a ve čtvrtek přes den bude vítr v severovýchodní polovině území přechodně slábnout.

Ve čtvrtek odpoledne bude jihozápadní vítr znovu zesilovat na silný 8 až 13 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), na horách 30 až 35 m/s (110 až 130 km/h). Během pátku (24. 2.) bude vítr slábnout a měnit se na západní až severozápadní.

Během středy a čtvrtka bude v Jizerských horách a Krkonoších trvaleji a vydatněji pršet. Do čtvrtečního odpoledne očekáváme srážkové úhrny 40 až 60 mm. Většina srážek bude v dešti.

V reakci na další očekávané srážky a přetrvávající teplé a větrné počasí bude zejména během noci a zítřejšího dne docházet k opětovným vzestupům hladin vodních toků. Výrazné vzestupy očekáváme zejména v povodích Smědé, Lužické Nisy, Mandavy, Ploučnice a Kamenice, kde nelze vyloučit dosažení 3. stupně povodňové aktivity. K významnějším vzestupům bude docházet také na tocích, které odvodňují Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory (zejména pak v povodí horní Jizery a horního Labe), kde může být dosažen 2.SPA. Dosažení 1. SPA předpokládáme také na tocích odvodňujících Šumavu a Český les (horní povodí Otavy a dále v povodí Nežárky), Českomoravskou vrchovinu, a také v Olomouckém a Zlínském kraji. Ojediněle nelze vyloučit dosažení 1. SPA i v jiných oblastech. Na několika tocích, zejména na Moravě, jsou hladiny i nadále ovlivňovány ledovými jevy v korytech, v jejichž v důsledku na některých tocích může být dosažen 1. a 2. SPA. Situace bude i nadále upřesňována.

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty zabezpečit stavební jeřáby apod.

Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Doporučení ke zmírnění následků vydatných srážek:

Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.

Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při povodňové aktivitě:

Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

Nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí.

Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru ČR.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit