Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

18. 1. 2017 - Výstražná informace ČHMÚ – SNĚHOVÉ JAZYKY, SILNÝ MRÁZ

Číslo výstrahy: PVI_2017/14

Tato výstraha rozšiřuje předchozí výstrahu č. 2017/13 na silný mráz v noci na čtvrtek (19.1.).

Kolem mohutné tlakové výše nad Německem a Polskem k nám proudí studený pevninský vzduch od severovýchodu až východu.

Na Moravě a ve Slezsku bude do středečního večera (18. 1.) vát místy čerstvý severovýchodní vítr 4 až 8 m/s, s nárazy kolem 15 m/s (55 km/h). V kombinaci s prachovým sněhem bude tento vítr vytvářet od poloh nad 500 m n. m. sněhové jazyky.

Ve středu večer vítr zeslábne a riziko tvorby sněhových jazyků se sníží.

Večer a v noci na čtvrtek (19.1.) budou v místech se zmenšenou oblačností a slabým větrem teploty klesat pod -12 °C, ojediněle až k hodnotám kolem -17 °C. Největší pravděpodobnost výskytu silných mrazů je v Čechách, v Kraji Vysočina a na východě Zlínského kraje.

Předpokládáme, že silné mrazy budou přetrvávat v ČR minimálně do konce týdne. Výstrahu budeme zítra (19. 1.) podle aktuálních předpovědních materiálů upřesňovat.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

Z důvodu tvorby sněhových jazyků doporučujeme při cestování sledovat dopravní zpravodajství, na horách sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

Z důvodu silných mrazů doporučujeme:

Chránit se přiměřeně teplým oblečením (ve více vrstvách), teplou obuví, rukavicemi a pokrývkou hlavy.

Omezit pobyt venku pro malé děti, nemocné a staré lidi.

Proti prochladnutí pomáhá tělesný pohyb, teplý nápoj a jídlo. Nedoporučuje se konzumovat alkohol, který rozšiřuje cévy a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám, i když máme pocit tepla.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit