Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

12. 1. 2017 - Výstražná informace ČHMÚ – VELMI SILNÝ VÍTR, ZÁVĚJE, SNĚHOVÉ JAZYKY a NOVÁ SNĚHOVÁ POKRÝVKA

Číslo výstrahy: PVI_2017/09

Výstraha č. 9 upravuje výstrahu č. 8 na sněhové jyzyky, novou sněhovou pokrývku a rozšiřuje ji o velmi silný a silný vítr a tvorbu závějí.

V noci na pátek budou postupovat hluboká tlaková níže a s ní spojený frontální systém přes západní a střední Evropu k východu až severovýchodu.

Ve druhé polovině noci na pátek 13. ledna bude v západní polovině Čech výrazně zesilovat vítr. Na západě a severozápadě Čech budou dosahovat nárazy větru i v nižších polohách místy 20 až 30 m/s (až 110 km/h), na hřebenech hor i přes 35 m/s (130 km/h ). Na ostatním území Čech a na severní Moravě a ve Slezsku nárazy místy kolem 20 m/s (70 km/h), na horách kolem 30 m/s (110 km/h). Vítr bude v pátek později odpoledne a večer slábnout.

Na západě a severozápadě Čech, zejména v Karlovarském kraji napadne do pátečního rána 5 až 15 cm, ostatním území ČR do 5 cm, na horách v Čechách 5 až 25 cm nového sněhu. V kombinaci se silným větrem se budou v Karlovarském, částečně v Plzeňském a Ústeckém kraji, tvořit i v nižších polohách sněhové jazyky a závěje. Na ostatním území se budou tvořit sněhové jazyky zejména nad 600 m, na horách i závěje.

Při smíšených nebo mrznoucích srážkách se může ojediněle tvořit ledovka, ve večerních hodinách v pátek i náledí nebo zmrazky.

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:

Před příchodem větru zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.

Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nákladní auto. Sledovat dopravní zpravodajství.

Doporučení ke zmírnění následků závějí:

V postižených oblastech možnost vzniku kalamitní situace.

Při cestování sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Při jízdě autem nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.

Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné.

Na horách sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz) a dodržovat jejich pokyny.

Jsou možné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Možnost výpadků elektrického proudu.

Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, nepřibližovat se k nim.

Lze očekávat i vyvracení stromů.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit