Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

22. 12. 2016 - Výstražná informace ČHMÚ – ledovka/náledí

Číslo výstrahy: PVI_2016/109

Tato výstraha upřesňuje předchozí výstrahu č. 108. Přidává varování před tvorbou ledovky na oblast Čech a Českomoravské vrchoviny.

Na našem území přetrvává inverzní ráz počasí. V noci a během pátku bude přecházet k východu slábnoucí okluzní fronta, která inverzní zvrstvení naruší jen částečně.

V Jihomoravském kraji se od čtvrtečních nočních hodin vytvářela při mrznoucích srážkách místy ledovka. Během odpoledne a noci na pátek, při výskytu ojedinělých mrznoucích srážek, riziko tvorby částečně zeslábne. Zvýšené riziko další tvorby ledovky předpokládáme zejména v pátek ráno a dopoledne, kdy jsou v oblasti očekávány četnější mrznoucí srážky a plošný výskyt tvorby ledovky je tak nejvyšší.

V nočních hodinách začne přes naše území od severozápadu postupovat pásmo srážek, většinou mrznoucích, při kterých se bude vytvářet slabá ledovka. Do jihovýchodní poloviny Čech, na jižní a jihovýchodní Moravu dorazí mrznoucí déšť později během noci a k ránu. Pásmo mrznoucích srážek bude při svém postupu k východu slábnout.

Ve vyšších polohách, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny, se i nadále vyskytují místy mrznoucí mlhy, při nichž pokračuje tvorba námrazy. Přirůstání námrazy se zpomaluje, její tvorba však bude pokračovat až do pátečního poledne. V následujícím období bude námraza postupně odpadávat.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při tvorbě ledovky:

Lokálně se při mrznoucím dešti očekává tvorba ledovky. Komunikace budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám.

V případě jízdy autem sledovat dopravní zpravodajství.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při tvorbě námrazy:

Námraza působí lámání větví stromů, trhání drátů elektrických vedení a komunikačních rozvodů, může narušit zásobování elektrickou energií, komunikační infrastrukturu apod.

Padající kusy námrazy při oblevě mohou ohrozit osoby a vozidla nacházející se pod stromy, opadaná námraza na vozovkách může ovlivnit silniční provoz.

Vložil(a): Pavel Mošner

Přehled aktualit