Město Jílové - centrum mikroregionu Labské skály Město Jílové, okres Děčín, Ústecký kraj, oficiální stránky města Jílové Hledání Mapa stránek Vytisknout Vypnout grafiku RSS kanál CZ EN DE

Aktuality

3. 6. 2010 - Noc kostelů

V pátek 28. května se otevřely brány mnmoha kostelů, chrámů, kaplí i kapliček po celé České republice. V okolí Děčína se tato akce setkala s velkým ohlasem všech, kteří mají s kostely, kulturou a tak vůbec něco do činění. Jílové se takové akce samozřejmě nemohlo neúčastnit!

Náš kostel Nejsvětější Trojice se otevřel veřejnosti už po šesté hodině večerní, ačkoliv původně jsme měli v plánu otevřít až v osm. Ale lidé měli velký zájem - už proto, že v děčínském zámku připravili putovní knížky, do kterých zájemci mohli sbírat razítka 11 otevřených kostelů v Děčíně a Jílovém.
Úkolem organizátorů bylo i počítat pokud možno všechny, kdo kostely navštíví. Nám v Jílovém se jich podařilo napočítat 137, ale možná jsme ani všechny nestihli. Lidé kostelem procházeli, někteří se zdrželi jen chvíli, aby si prohlédli výstavu 14 historických zastavení po farnosti a sakrálních památkách v Jílovém a poslechli pár písní v podání Jílovského komorního sboru a flétnového souboru Kvíčaly. Jiní zůstali celou dobu a tak slyšeli i hodinový koncert Miloše Boka, který hrál skladby starých mistrů, novějších autorů, i některé své skladby. Na závěr pak došlo i na tři pověsti z našeho města a okolí, v nichž svou roli hrají i farář, kaplan a kostelník. Zvláštní poděkování pak patří Janě Janoutové, která přišla pomoci s organizací a bez níž bych byla naprosto ztracená. Další dík patří paní Nedvědové z Kamenné, která panu Bokovi půjčila deku, aby nenastydl, když zapomněl, že po několika hodinách v kostelích mu slabá mikina stačit nebude. A do třetice patří poděkování všem účinkujícím i všem, kdo se Noci kostelů zúčastnil jako divák a posluchač. Tahle akce rozhodně bude patřit k tomu nejúspěšnějšímu, co se v letošním roce uskutečnilo.

Petra Nedvědová
 

Fotografie z této akce nalezte zde

Vložil(a): Bc. David Drobný

Přehled aktualit